Брюссель відкриває гаманець: Україна отримає понад два мільярди євро
Нові гроші від Євросоюзу вже в дорозі
Брюссель
Рада Європейського Союзу дала зелене світло на виплату Україні чергового траншу. Йдеться про 2,3 мільярда євро в межах програми Ukraine Facility. Це не просто чергова цифра у звітах – це реальні гроші, які вже незабаром мають надійти до державного бюджету.
Куди підуть гроші та що це за програма
З цієї суми левова частка – 2,1 мільярда євро – це кредитні кошти. Ще 200 мільйонів прийдуть у вигляді гранту, який повертати не доведеться. Мінфін повідомив, що кошти спрямують на першочергові соціальні та гуманітарні видатки країни.
Ukraine Facility – це довгостроковий інструмент підтримки, розрахований на період 2024-2027 років. Загалом програма передбачає близько 50 мільярдів євро для України. З них понад 38 мільярдів – це пряма бюджетна підтримка, на яку і розраховують у Києві.
Що Україна зробила для отримання траншу
Щоб отримати ці гроші, довелося виконати купу домашніх завдань від Брюсселя. Київ звітував про реформи в ключових сферах за третій квартал цього року. У списку – управління державними фінансами, судова система, покращення бізнес-середовища.
Також показали прогрес у банківському секторі, агропродовольчій галузі та сфері стратегічних корисних копалин. Не забули й про зелений перехід та охорону довкілля. Це вже стало певною рутиною: виконав умови – отримав транш. Не виконав – чекай наступного разу.
Скільки вже отримано та що далі
За майже чотири роки Євросоюз став найбільшим донором фінансової підтримки України. Загальна сума допомоги сягнула 68,4 мільярда євро. З початку 2024 року до держбюджету надійшло понад 24,4 мільярда євро. Лише у 2025 році Україна вже отримала понад 8,3 мільярда євро.
За одинадцять місяців поточного року країна загалом отримала від ЄС понад 26,4 мільярда євро. Ці цифри показують, наскільки критичною є європейська підтримка для українського бюджету в умовах війни.
Черговий транш – це не тільки фінансова подушка безпеки. Це також сигнал: реформи працюють, і Брюссель бачить прогрес. Звісно, попереду ще багато роботи, але схоже, що механізм вже налагоджено.
Ми писали раніше: Гроші для Національного кешбеку закінчилися разом із резервним фондом.
Гроші для Національного кешбеку закінчилися разом із резервним фондом

Залишити коментар