Нд. 26 Травня 2024

Українці розробили та виготовляють унікальні безпілотні літаки для обстеження полів

Про потужну армію аграрних дронів України знає ввесь світ. Однак українці йдуть далі – створили невеликий безпілотний апарат типу «літаюче крило» під назвою «Скіф». Його унікальна розробка дозволяє за один виліт охопити територію в 1000 га і вказати агрономам на проблемні ділянки, пише SEEDS. Про історію появи та можливості застосування безпілотних літальних апаратів (БпЛА) «Скіф» розповів Олександр Клімов, менеджер з розвитку бізнесу компанії Culver Aviation.

– Як давно ви випускаєте БпЛА «Скіф» і наскільки це ексклюзивна українська розробка?

– Проєкт самого літака – на 100% наша розробка. Ми самостійно виробляємо до 85% компонентів для наших безпілотників. Вузли, агрегати, корпус, плати, фюзеляж та електроніка «Скіфа» – це все виробляється у нас на підприємстві. Закордоном ми закуповуємо тільки корисне навантаження для наших БпЛА. Наприклад, «Скіф» використовує камеру Sony з матрицею з роздільною здатністю 61 мегапіксель, яка виробляється не в Україні. В усьому іншому «Скіф» – це повністю українське виробництво.

Перша модель «Скіфа» з’явилася у 2016 році, але запуску у серійне виробництво передувало багато ітерацій. Сьогодні представлена його восьма модифікація. Незмінним залишається корпус, але «начинка» постійно вдосконалюється – встановлюються більш потужні камери, батареї. Залежно від технічного завдання встановлене обладнання може змінюватись.

У серійне виробництво БпЛА «Скіф» ми запустили тільки у 2021 році, хоч компанія Culver Aviation була заснована ще в 2014 році.  Сьогодні ми маємо досить великі виробничі потужності. Окрім «Скіфа», ми виробляємо також агродрони та БпЛА коптерного типу. Одна з розробок Culver Aviation – інноваційна мережева система повітряного моніторингу за допомогою БпЛА Menatir, яка дозволяє виконувати місії без участі операторів.

— Для чого використовується саме БпЛА «Скіф»?

– Його застосування найрізноманітніше – від картографування та створення ортофотопланів територій до агромоніторингу, дослідження лісів та лісових угідь, сфери будівнивництва та гірничодобувної промисловості. В умовах війни «Скіф» також допомагає оцифровувати руйнування і пошкодження інфраструктури та використовується для цілей гуманітарного розмінування.

У галузі сільського господарства він незамінний для впровадження на підприємстві систем точного землеробства. Зібрані за його допомогою дані дозволяють визначити фактичну площу та точні контури полів, створити карту рельєфу ділянки, щоб правильно спланувати польові роботи та уникнути зайвих витрат.

Також отримані за допомогою «Скіфа» зображення дозволяють здійснювати візуальну оцінку посівів і визначати проблемні ділянки. Встановлення додаткового обладнання, допомагає аналізувати всі нюанси розвитку посівів: індекс маси, динаміку вегетації, вологість, кількість рослин на гектар, неоднорідність сходів тощо.

– Ваші «Скіфи» може придбати кожен аграрій?

– Ми їх не продаємо, ми тільки надаємо послуги як сервіс DaaS — Drone-as-a-Service. Серед аграріїв на сьогоднішній день у тренді точне землеробство, яке дозволяє раціонально використовувати ресурси та уникати зайвих витрат. Зацікавленість у ньому виникла вже давно, але його дуже важко впровадити від початку до кінця.

В більшості випадків сьогодні в цьому напрямку працюють переважно великі аграрні компанії або холдинги. Саме вони намагаються першими в Україні впровадити системи точного землеробства. Дрібні і середні фермери теж цікавляться, але для цього потрібні інвестиції.

– Наскільки ця послуга доступна для простих фермерів?

– Насправді, це по кишені кожному невеликому фермеру. Ми намагаємося співпрацюємо з усіма, чиї запити можемо закрити за допомогою наших БпЛА. Якщо кількість землі велика, і передбачається значний комплекс робіт, то це, звісно, займе більше і часу, і грошей. Дрібні та середні фермери мають невеликі поля, тому їх ми можемо облітати протягом всього декількох годин і за невелику оплату.

Перш за все, фермера завжди цікавить кінцевий результат. А кінцевий результат – це врожайність. І саме за допомогою нашої інформації він зможе її збільшити.

Наприклад, за допомогою тільки одного «Скіфа» можна провести візуальну оцінку стану поля. Безпілотник здійснює аерофотозйомку посівів, і ми бачимо ситуацію безпосередньо всередині поля та всі проблемні ділянки – де погано відбувається вегетація, де є пересіви, пропуски, витоптування, неоднорідність розвитку рослин тощо.

Ми вказуємо на ці «проблемні» місця та доволі точно робимо цифрову карту з прив’язкою до координат. Це дозволяє агрономам і фермерам не гаяти час на огляд всього поля, а займатися вирішенням проблем на конкретних ділянках і значно економити час.

Переконаний, що в майбутньому всі фермери прийдуть до цього. Коли пояснюю чому, завжди порівнюю цей процес з кнопковим телефоном. Всі ним колись користувались. Так от, сьогодні традиційні методи обстеження полів – це як кнопковий телефон. Але ж всі вже давно перейшли на сенсорні.

Сенс не змінився – змінився функціонал. Так само і з обстеженням поля. Можна згаяти купу часу на обстеження всіх полів, а можна побачити все на моніторі, не покидаючи офісу, чи будь-де на тому ж телефоні.


Залишити коментар