Посіви зернових поблизу Чорнобиля досі забруднені радіацією

Посіви зернових поблизу Чорнобиля досі забруднені радіацією

Зернові культури, вирощені поблизу Чорнобиля, все ще забруднені через ядерну аварію 1986 року, показують нові дослідження лабораторій Грінпіс з Університету Ексетера та Українського інституту аграрної радіології.

Про це повідомляє Sciencedaily.

Вчені проаналізували зерно пшениці, жита, овса та ячменю, і виявили, що концентрація радіоактивних ізотопів – стронцію-90 та/або цезію-137 – в офіційних безпечних межах майже в половині зразків.

Дослідники також дослідили зразки деревини та виявили, що три чверті містять стронцій-90 у концентраціях, що перевищують українські норми для дров.

«Ми зосередили увагу на стронції-90, оскільки, як відомо, нині він присутній у ґрунті переважно у біодоступній формі, тобто він може бути засвоєний рослинами», – сказала провідна авторка дослідження, доктор Ірина Лабунська з дослідницької лабораторії Грінпіс Університету Ексетера.

За її словами, український моніторинг товарів, що містять стронцій-90, закінчився у 2013 році, але нове дослідження чітко показує, що це потрібно продовжувати.

У ході дослідження проаналізовано 116 зразків зерна, зібраних протягом 2011-19 років з полів у 13 населених пунктах в Іванківському районі Київської області, приблизно в 50 км на південь від електростанції та за межами її «зони відчуження».

Дослідження виявило:

– 45% зразків зерна з північно-східної частини Іванківського району містили стронцій-90 при вище допустимих рівнів для споживання людиною. Така ситуація, ймовірно, зберігатиметься ще принаймні ще 10 років.

– Беручи до уваги як стронцій-90, так і цезій-137, концентрації спільної активності цих ізотопів були вище допустимих рівнів у 48% зразків зерна.

– Тим не менше, змодельовані дані показують, що більша частина Іванківського району може давати зерно, що містить стронцій-90 нижче відповідних українських допустимих рівнів.

Автори рекомендують:

– Відновити програми моніторингу довкілля та харчових продуктів та забезпечення їх належного фінансування в майбутньому.

– Проводити державні програми вапнування та використання органічних добрив, що може зменшити концентрацію стронцію-90 приблизно вдвічі.


Залишити коментар

Отримуйте найсвіжіші новини у соцмережах:

Facebook

Twitter

Ознайомлений(а)