Пт. 19 Квітня 2024

Чи можна заразитись коронавірусом від корів?

Практично всі заголовки новин останні кілька тижнів рясніють словом «коронавірус». Лікар ветеринарної медицини Джеоф Сміт, викладач Університету штату Північна Кароліна, пропонує  ретельніше придивитись до штамів, які можуть інфікувати людину і худобу.

Кількість загиблих і глобальна паніка, пов’язана з COVID-19, невпинно ростуть.

Трохи з історії коронавірусів, які атакували людство:

  • SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome). Вірус почався з Китаю наприкінці 2002 року і поширився в усьому світі в 2003-му. Було зареєстровано приблизно 8 100 підтверджених випадків у 26 країнах і 775 смертей від вірусу.
  • MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Виник у Саудівській Аравії у 2012 році, призвів до понад 850 смертей.

До сьогодні немає повного розуміння, як усі ці коронавіруси виникли, але, ймовірно, вони передались людині від тварин. Наприклад, SARS зародився у кажанів, а потім мутував і передався котам перед тим, як уразити людину. Що стосується MERS, учені вважають, що вірус потрапив  від кажанів до верблюдів, а тоді — до людини.

Поки що ми точно не знаємо, звідки походить уханський вірус, проте є докази, що він від кажанів передався панголінам. Цей вид броненосців використовується в традиційній китайській медицині і продавався на ринку морепродуктів, де його вперше виділили.

На молочних фермах слово коронавірус використовують, коли йдеться про причини виникнення діареї у маленьких телят, або ж респіраторного захворювання у ВРХ. Природно постають питання: Чи можна заразитись коронавірусом від телят? Чи може коронавірус великої рогатої худоби мутувати і вражати людей?

Коротка відповідь — ні, або принаймні вкрай навряд чи. Коронавіруси — це різноманітна родина РНК-вірусів, для яких характерні шиповидні відростки, що виступають з їхньої поверхні. Штами вірусів, які спричиняють респіраторні захворювання в людей, і тих, що вражають ВРХ, різні. Не надто вникаючи в систему класифікації, тваринний коронавірус відноситься до групи 2а, а всі коронавіруси, що викликають респіраторні захворювання в людей, — до групи 2b.

Захворювання великої рогатої худоби

Існує три різні, але чітко диференційовані синдроми захворювань, викликані коронавірусом   великої рогатої худоби. Перш за все, коронавірус є причиною виникнення діареї у малих телят. Вірус здатний інфікувати епітеліальні клітини тонкої кишки, внаслідок чого вони гинуть. Виникає діарея, від помірної до сильної, яка триває 4-7 днів. Уражаються зазвичай телята у перші три тижні життя.

Зимова дизентерія — другий тип захворювання великої рогатої худоби, як правило, пов’язаний з коронавірусною інфекцією. Це високозаразне захворювання шлунково-кишкового тракту найчастіше спостерігається у молочної худоби, розміщеної у приміщенні протягом зими.

Найпоширеніша ознака — раптова діарея у кількох тварин у стаді, часто з кров’ю.  Корови зазвичай відмовляються їсти корм і значно падає виробництво молока. Під час зимових спалахів дизентерії у сараях відчувається сильний неприємний запах. Специфічного лікування не існує, окрім як напування корів, смертність низька, приблизно за тиждень проблема вирішується.

Зрештою, є дослідження, які підтверджують, що коронавірус може викликати комплекс респіраторних захворювань у худоби. Існує досить суперечлива інформація у ветеринарній літературі про справжню роль коронавірусу ВРХ у спричиненні пневмонії у худоби.

Питання про вірус

Цікаво, що й досі не зрозуміло, вірус(и), що викликає(ють) діарею у телят, зимову дизентерію та респіраторні захворювання, один і той самий чи різні.

У кількох публікаціях повідомляється, що ентерокоронавіруси ВРХ геномно такі ж, як і респіраторні.  Водночас інші дослідження показали невеликі відмінності між ізолятами. Наразі усе ще немає 100% упевненості, що коронавірус ВРХ, який викликає діарею, точно такий само як і той, що спричиняє пневмонію.

У США є одна комерційно доступна вакцина для захисту проти коронавірусу. Це інтраназальна вакцина для профілактики діареї у телят, викликаної коронавірусом. І схоже на те, що вона також  запобігає спалахам дизентерії взимку у дорослої худоби.

Людський штам

Коронавірус людини вперше був виділений у 1967 році і насправді досить тісно пов’язаний з коронавірусом великої рогатої худоби з генетичної точки зору. Однак коронавірус ВРХ, як було доведено, є специфічним для великої рогатої худоби, і не може заразити людей.

Коронвіруси використовують спеціальні молекули, щоб прикріпитися до поверхні клітинних мембран в організмі, але щоб потрапити в клітину, їм потрібні інші білки. Лабораторні дослідження з використанням людських клітин показали, що коронавірус ВРХ може приєднуватися до  епітеліальних клітин дихальних шляхів людини, але фактично не в змозі проникнути в клітину.

Незважаючи на генетичну схожість між різними штамами коронавірусів, більшість вчених вважають, що у них дуже вузький діапазон господарів. Попередні епідемії коронавірусу в людини включали вектори тварин, зокрема таких, як свині, кури, качки та верблюди, але не ВРХ. Ніколи не можна казати ніколи, але шанси, що людський штам коронавірусу може іти від корови надзвичайно низькі.

З огляду на усе вищесказане відповідь на питання «Чи можна підчепити коронавірус від корів?» одна — ні!

Будьте здорові, бережіть себе і своїх корів!


Залишити коментар