Чт. 14 Листопадаа 2024

Як отримати землю безкоштовно у 2021 році

Згідно закону України кожен громадянин може отримати безкоштовно земельну ділянку і не одну, а шість. Однак у них буде різне цільове призначення та розміри.

Для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 гектарів, а для садівництва не більше 12 соток. Якщо мрієте побудувати будинок, то для цього можна отримати не більше 25 соток у селі, 15 соток у селищі і не більше 10 соток у місті. Для тих, хто хоче дачу – законом передбачено 10 соток. Любителі автомобіля можуть розраховувати на земельну ділянку для будівництва індивідуальних гаражів, але не більше 1 сотки. Для фермерського господарства – в розмірі земельного паю, визначеного для членів сільськогосподарських підприємств.

Що ж потрібно для цього зробити?

Крок 1 

Визначитися, де саме ви хочете отримати земельну ділянку та для яких цілей. У цьому може допомогти Публічна кадастрова карта. Ви можете обрати земельну ділянку у будь-якому куточку України.

На практиці може виникнути проблема з пошуком вільної земельної ділянки з урахуванням відсутності доступу до реєстру земельних ділянок, які можуть бути передані на безоплатній основі. На публічної кадастровій карті актуальна інформація на момент подачі клопотання може бути відсутня, тому порожні місця на карті не завжди відповідають тому, що на цю ділянку ніхто ще не претендує або на неї вже не розробляється проект землеустрою.

Крок 2 

Звернутися до сільської, селищної, міської ради або до Держгеокадастру (якщо питання стосується земельних ділянок для сільськогосподарських потреб) та надати надати пакет документів.

– копію паспорту;

– клопотання із зазначенням цільового призначення ділянки та її орієнтовні розміри;

– графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування ділянки – у разі отримання ділянки для ведення фермерського господарства, необхідні документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або – наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний термін і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову.

Крок 3

Замовити розроблення проєкту землеустрою у землевпорядній організації. У договорі має бути визначена вартість та строки виконання робіт.

Проєкт землеустрою обов’язково треба погодити із територіальним органом Держгеокадастру та управлінням з питань містобудування та архітектури місцевої державної адміністрації або місцевої ради.

Крок 4 

Зареєструвати ділянку у Державному земельному кадастрі. Для цього необхідно звернутися до територіального органу Держгеокадастру за місцем розташування земельної ділянки із:

– заявою про внесення відомостей до Держземкадастру;

– оригіналами погодженого проєкту землеустрою та (за потреби) позитивного висновку експертизи;

– документацією із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Державний реєстратор протягом 14 робочих днів розглядає документи та на підтвердження державної реєстрації видає заявнику безоплатно витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Крок 5

Затвердити проєкт землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Для цього необхідно надати до місцевої ради або територіального органу Держгеокадастру:

– клопотання про затвердження проєкту землеустрою;

– екземпляр погодженого проєкту землеустрою;

– витяг з Держземкадастру про земельну ділянку.

Рішення про затвердження проєкту землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність чи у користування.

Крок 6 

Державна реєстрація права власності тепер вже вашої земельної ділянки у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Її проводять виконавчі органів сільських, селищних та міських рад, державні адміністрації, у тому числі через центри надання адміністративних послуг, а також нотаріуси на підставі заяви та доданих до неї документів (документа, що посвідчує особу; засвідченої копії рішення про безоплатну передачу земельної ділянки; витягу із Держземкадастру про земельну ділянку; документа, що підтверджує внесення плати за державну реєстрацію права власності на нерухоме майно).

Термін розгляду заяви – п’ять робочих днів.

Пройшовши ці 6 кіл бюрократичних випробувань, ви станете щасливим власником земельної ділянки. Щоправда, дістанеться вона не зовсім безкоштовно. Платити доведеться за офіційні платежі та за послуги землевпорядників, але ці витрати не стоять поруч із реальною вартістю землі в Україні.

 


Залишити коментар