Зафіксовано спалахи африканської чуми свиней в Херсонській та Київській областях

свині

Свиня, фото з відкритих джерел

У червні 2024 року в Україні зафіксовано нові випадки африканської чуми свиней (АЧС) – небезпечного вірусного захворювання, яке завдає значних економічних збитків тваринництву. Спалахи хвороби виявлено у Чернівецькій, Волинській, Херсонській та Київській областях, що викликало негайну реакцію місцевої влади та ветеринарних служб. Про це повідомляє Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Буковина: незвичайний випадок на річці Прут

10 червня 2024 року на Буковині зареєстровано випадок АЧС з нетиповими обставинами. На річці Прут в районі “Гарячого Урбану” м. Чернівці виявлено труп свині та частини туш 13 свиней. Оперативна реакція Держпродспоживслужби дозволила швидко провести необхідні дослідження та підтвердити наявність вірусу АЧС. Місцева влада вжила заходів з утилізації решток та дезінфекції території.

Волинь: спалах у приватному секторі

13 червня у Володимирському районі Волинської області виявлено спалах АЧС в приватному господарстві села Володимирівка. Державна надзвичайна протиепізоотична комісія оперативно розробила план дій, встановивши карантинні зони та вживши необхідних заходів для локалізації спалаху.

Херсонщина: швидке реагування на загрозу

19 червня 2024 року в одному з господарств Бериславського району Херсонської області було підтверджено випадок АЧС. Миколаївська регіональна державна лабораторія Держпродспоживслужби встановила діагноз після дослідження зразків від загиблої свині. Негайно було скликано засідання державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, яка запровадила карантин та затвердила план заходів з ліквідації АЧС. Наступного дня представники Головного управління Держпродспоживслужби в Херсонській області виїхали на місце для координації дій з ліквідації спалаху.

Київщина: нове вогнище епідемії

Паралельно з подіями на Херсонщині, спалах АЧС зафіксовано в селі Новосілки Кагарлицької громади Київської області. Епізоотичним вогнищем оголошено територію ДП Ферми ДАНАМ. Встановлено зону спостереження радіусом 10 км від місця спалаху. Місцева влада закликає жителів Обухівського району суворо дотримуватися всіх правил профілактики АЧС.

Як уберегти поголів’я свиней від АЧС

Африканська чума свиней (АЧС, або хвороба Монтгомері) – це контагіозна вірусна геморагічна хвороба домашніх і диких свиней, на яку інші тварини та люди не хворіють. Хоча вона безпечна для людини, економічні наслідки для тваринництва можуть бути катастрофічними.

АСЧ перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно та характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що в кінцевому результаті призводить до значних економічних збитків.

Варто зазначити, що частіше за все, при розслідуванні спалахів АЧС на території України, виявлялось, що збудник хвороби був занесений до домашніх свиней їх власником на взутті, знарядді догляду або з кормами, що були принесені з лісу або з інших місць, де можуть перебувати дикі тварини.

Зараження поголів’я свиней АЧС може відбуватися:

 • шляхом безпосереднього контакту з хворою твариною;
 • через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби;
 • перенесенням збудника бродячими тваринами, птахами, а також обслуговуючим персоналом;
 • при згодовуванні харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин;
 • при порушенні ветеринарно-санітарних вимог при транспортуванні тварин.

Для захисту поголів’я від АЧС необхідно вживати заходи біозахисту, а саме:

 • забезпечити роботу господарства за «закритим» типом, виключити доступ до місць утримання свиней сторонніх осіб;
 • дотримуватись вимог щодо зонування виробничих потужностей;
 • дотримуватись зоогігієнічних норм та правил утримання свиней, проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
 • забезпечити регулярне проведення дезінфекцій та дератизацій у місцях утримання свиней, зберігання і переробки кормів;
 • не використовувати для напування тварин воду із природних водойм, до яких мають доступ дикі тварини;
 • не купувати свиней у місцях несанкціонованої торгівлі та без відповідних супровідних документів.
 • реєструвати тварин згідно вимог чинного законодавства;
 • забезпечити повноцінне обслуговування свиней ветеринарними спеціалістами аж до забою;
 • забезпечити поводження з побічними продуктами тваринного походження відповідно до вимог законодавства;
 • повідомляти територіальні органи Держпродспоживслужби про загибель свиней та не викидати трупи тварин, відходи від їх утримання і переробки на смітники, лісопосадки, узбіччя доріг.

Держпродспоживслужба наголошує, що будь-які ознаки захворювання чи загибель свиней, слід розглядати як ймовірний спалах АЧС і терміново повідомляти про це державні установи ветеринарної медицини за місцем реєстрації потужності або проживання. Підтвердження або виключення діагнозу на АЧС завжди потребує проведення лабораторних досліджень. Зразки біологічного/паталогічного матеріалу має відбирати лише кваліфікований фахівець. Лікування тварин або будь-які намагання самотужки вийти з цієї ситуації сприятимуть лише поширенню інфекції.

Довідково. Характерними для хвороби є наступні клінічні ознаки є раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву; підвищення температури тіла до 40,5-42°С; зниження апетиту, в’ялість, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку; синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.

Раніше ми писали про те, що Україна посилює контроль за якістю нехарчової продукції.


Залишити коментар