Чт. 30 Травня 2024

В Україні досі використовують пестициди, заборонені в Європі

пестициди

Ілюстративне фото з мережі

Заборона в ЄС, але не в Україні — про найпоширеніші небезпечні пестициди пише Куркуль з посиланням на SuperAgronom.com. 

Десятки діючих речовин пестицидів, які протягом останніх років були заборонені в ЄС через їхню шкідливість для здоров’я людей та довкілля, досі легально використовуються на українських полях.

Перша хвиля скорочення списку дозволених до використання в сільському господарстві пестицидів в ЄС припала на період з 2004 по 2010 роки, коли з понад 1000 найменувань діючих речовин було залишено близько 500. Водночас кількість таких речовин у США зросла з 1000 до 1300.

Із запровадженням стратегії Європейського зеленого курсу, Європейська Комісія поставила перед собою завдання скоротити використання пестицидів наполовину до 2030 року. Тому список заборонених препаратів щорічно поповнюється.

Але в Україні на сьогодні заборонено лише 87 діючих речовин пестицидів. А 115 речовин, із дозволених в Україні, потрапили під заборону в ЄС. Це вносить ризики для аграріїв при вирощуванні продукції, адже під час експорту до ЄС є ймовірність не пройти лабораторний контроль якості зерна за залишками пестицидів.

Також ця ситуація викликає нарікання з боку європейських фермерів, які звинувачують нас у нечесній конкуренції. Мовляв, обмеження Єврокомісії щодо препаратів покладає додаткові витрати на  європейського виробника, а українські фермери виробляють продукцію з використанням дешевих та небезпечних пестицидів, поставляючи потім її на ринок ЄС без обмежень.

Втім, хоча вимоги законодавства ЄС не збігаються з вимогами в Україні, Умови контрактів постачання зерна часто можуть бути ще більш жорсткими. І саме перевірка на залишки пестицидів може стати причиною проблем із продажем, як то було минулого року з експортом пшениці у Словаччину.

Щоб запобігати таким ситуаціям, фермер повинен строго дотримуватись регламенту застосування препаратів та відповідально підходити до їх вибору, розуміючи майбутні напрямки продажу та вимоги відповідних країн до імпорту.

Наші колеги з SuperAgronom.com опублікували повний список заборонених діючих речовин пестицидів в Україні та ЄС.

Ми обрали з цього переліку кілька діючих речовин, які входять до складу найбільшої кількості препаратів в Україні, але при цьому є забороненими в ЄС. Наприклад лідер списку — імідаклоприд, який входить до складу понад 130 препаратів. Це ті діючі речовини, які можуть потрапити у каталоги, що ви гортаєте, та принести багато проблем природі, вам і вашим працівникам та вашій кишені.

ІМІДАКЛОПРИД

Назва латиницею — Imidacloprid

Синтетичний пестицид, що належить до класу неонікотиноїдів. Він широко використовується та входить до складу десятків інсектицидних препаратів.

Використання: Імідаклоприд застосовується для контролю шкідників в сільському господарстві, садівництві та в комунальному обслуговуванні. Цей пестицид має контакту та шлункову дію на комах, які живляться соками рослин. Широко використовується для боротьби з такими шкідниками, як попелиці, жуки-листоїди, цикадки, трипси, білокрилки, рисові довгоносики та інші комахи. Він впливає на їхню нервову систему, блокуючи передачу імпульсів.

Використовується на зернових, цукрових буряках, картоплі, кукурудзі, рисі, бавовнику, цитрусових, овочевих культурах, фруктових деревах. Застосовують шляхом листяної обробки, внесення в ґрунт і обробки насіння (інкрустування, сухий і вологий метод обробки).

Вплив: Імідаклоприд також може мати шкідливий вплив на деякі види комах, які є корисними для екосистеми, зокрема медоносних бджіл та інших запилювачів. Він може накопичуватися у ґрунті та воді, що може призвести до загрози для деяких водних організмів.

Заборона/обмеження у використанні: У зв’язку з впливом на здоров’я людини та екологічними ризиками, деякі країни та регіони обмежили використання імідаклоприду або введені заборони на його використання для деяких культур або в окремих сферах. Такі обмеження можуть включати заборону на використання у вирощуванні деяких культур, обмеження на час застосування або обов’язковість використання захисного обладнання для операторів.

В Україні препарати на основі імідаклоприду відносяться до 3 класу небезпеки для людини й 1 класу небезпеки для бджіл.

ФЛУТРІАФОЛ

Назва латиницею — Flutriafol

Хімічний пестицид, який належить до групи триазолів. Він широко використовується та входить до складу багатьох фунгіцидів.

Використання: для захисту рослин, зокрема зернових культур, овочів та плодових дерев, від різних грибкових захворювань.

Цей пестицид має системну дію, що означає, що він може вбиратися рослиною та захищати її від грибкових інфекцій як зсередини, так і ззовні. Він діє як інгібітор ергостеролу, що перешкоджає розвитку грибків та знищує їх клітинні мембрани. Використовується для боротьби проти іржі, борошнистої роси, септоріозу пшениці, сітчастої плямистості ячменю, церкоспорозу, фомозу, борошнистої роси цукрових буряків обприскуванням рослин в період вегетації. Його застосовують також для протруювання насіння.

Вплив: Хоча флутріафол є ефективним засобом для боротьби з грибковими захворюваннями рослин, його використання також може мати негативний вплив на навколишнє середовище та здоров’я людини. Великі дози флутріафолу можуть накопичуватися у ґрунті та воді, що може мати шкідливий вплив на екосистему та водні ресурси.

Заборона/обмеження у використанні: Регуляційні органи деяких країн обмежили використання флутріафолу або встановили максимально допустимі рівні залишків в харчових продуктах. Крім того, оператори, які працюють з цим пестицидом, повинні дотримуватися відповідних правил та норм безпеки, щоб уникнути негативного впливу на своє здоров’я.

В Україні препарати на основі флутріафолу відносяться до 2 і 3 класів небезпеки для людини й 3 класу небезпеки для бджіл.

КАРБЕНДАЗИМ

Назва латиницею — Carbendazim

Хімічна сполука, яка належить до класу фунгіцидів.

Використання: Застосовують проти хвороб пшениці ярої та озимої (церкоспорельоз, фузаріоз колоса, кореневі гнилі, септоріоз листя та колоса, піренофороз, іржа бура, борошниста роса; кореневі й прикореневі гнилі, курна і тверда головешка, снігова пліснява), ячменю ярого та озимого (кореневі й прикореневі гнилі, темно-бура плямистість, церкоспорельоз, борошниста роса, снігова пліснява, головня кам’яна і курна), жита озимого (ринхоспоріоз, снігова пліснява, борошниста роса, фузаріоз колоса, головня стебел, фузаріозна коренева гниль, снігова пліснява), буряку цукрового (церкоспороз, борошниста роса), соняшнику (фомопсис), яблуні (парша, борошниста роса), картоплі (насіннєвого) (ризоктоніоз, суха гниль (фузаріозна), наперстянки шерстистої (кореневі гнилі, септоріоз, альтернаріоз).

Вплив: Може бути токсичним для людини при великих дозах чи при тривалому контакті. Він може викликати подразнення шкіри, очей та дихальних шляхів. При довготривалому впливі може мати негативний вплив на нервову систему. Карбендазим може мати негативний вплив на екосистеми, особливо на водні біоресурси, оскільки може забруднювати ґрунт і водні джерела під час застосування.

Заборона/обмеження у використанні: У деяких країнах можуть існувати обмеження або заборони на використання карбендазиму через його потенційний негативний вплив на здоров’я людей та навколишнє середовище. Також, іноді може виникати проблема розвитку резистентності грибків до цього засобу.

В Україні препарати на основі карбендазиму відносяться до 2 класу небезпеки для людини і 3 і 4 класів небезпеки для бджіл.

ТІАМЕТОКСАМ

Назва латиницею — Thiamethoxam

Хімічна сполука, яка використовується як інсектицид.

Використання: Широко застосовується для боротьби з рівнокрилими хоботними, трипсами, лускокрилими і з жорсткокрилими. Однак дія проти тепличної білокрилки незначна.

Препарати на основі тіаметоксаму застосовують проти шкідників пшениці (хлібна жужелиця, клоп шкідлива черепашка), ячменю (п’явиця), картоплі (колорадський жук, дротяники) і багатьох інших овочевих, плодових і квіткових культур.

Препарати на основі тіаметоксаму застосовують проти шкідників пшениці (хлібна жужелиця, клоп шкідлива черепашка, хлібні жуки, стеблові мухи, злакові попелиці, пшеничний трипс, хлібні блішки), ячменю (п’явиця, стеблові мухи, злакові попелиці), вівса (п’явиця), капусти (капустяна попелиця, капустяна міль, капустяна совка, білан), гороху (горохова попелиця, горохова плодожерка, горохова зернівка).

Також препарати на основі тіаметоксаму застосовують проти шкідників ріпаку (хрестоцвіті блішки).

Завдяки системним і трансламінарним властивостями інсектициди на основі тіаметоксаму використовують для обробки бульб і розсади, що дозволяє захищати рослини, починаючи з періоду сходів, навіть при ранньому їх заселенні шкідниками.

Вплив: Може бути токсичним для людини та тварин. Окрім шкідливих комах, тіаметоксам може також негативно впливати на корисних комах, таких як бджоли, та інших тварин, що важливі для екосистеми. Використання тіаметоксаму може призвести до забруднення ґрунту, водойм та повітря. Він може мати негативний вплив на різноманіття та рівновагу в екосистемі.

Заборона/обмеження у використанні: Використання тіаметоксаму регулюється законодавством багатьох країн, а також міжнародними організаціями, щоб забезпечити безпеку людей та довкілля. В деяких країнах він може бути обмежений або заборонений через його потенційну токсичність та вплив на навколишнє середовище.

В Україні препарати на основі тіаметоксаму відносяться до 2 і 3 класів для людини та 1 класу небезпеки для бджіл.

ХЛОРПІРИФОС

Назва латиницею — Chlorpyrifos

Хімічний пестицид класу органофосфатних.

Використання: Застосовується як контактний інсектицид широкого спектра дії проти сисних і гризучих комах на люцерні, цитрусових, бавовнику, плодових та інших культурах. Використовується проти попелиці та інших сисних комах, проти кліщів й інших членистоногих. Також ефективний для боротьби з дротяниками на посівах кукурудзи.

Вплив: Може призвести до паралічу та смерті корисних комах та інших тварин. У людини, токсичні властивості хлорпірифосу можуть викликати непередбачувані реакції, включаючи головний біль, запаморочення, нудоту, блювоту, зміни апетиту, різкі коливання настрою, а також можливість виникнення серйозних проблем зі здоров’ям нервової, дихальної та кровоносної систем.

Заборона/обмеження у використанні: У деяких країнах хлорпірифос обмежений або заборонений через його токсичні властивості та потенційний негативний вплив на здоров’я людини та довкілля. Регулювання використання хлорпірифосу відрізняється залежно від країни.

В Україні хлорпірифос має 2 клас небезпеки для людини, препарати на його основі відносяться до 2 і 3 класу.

ЦИПРОКОНАЗОЛ

Назва латиницею — Cyproconazole

Фунгіцид з групи триазолів.

Використання: Використовується для захисту рослин від грибкових захворювань. Широко використовується у сільському господарстві. Контактно і системно діє у боротьбі з комплексом захворювань пшениці, ячменю, рису, виноградної лози, овочевих, декоративних, плодових, кісточкових культур, бобових, цукрових буряків; особливо ефективний проти всіх видів іржі. Володіє тривалою захисною і лікувальною дією

Вплив: Дослідження показали, що ципроконазол може мати токсичний вплив на ендокринну систему та може бути канцерогенним. Крім того, існують дослідження щодо можливого накопичення ципроконазолу в ґрунті та воді, що може впливати на біорізноманіття та екосистеми. Також важливо враховувати можливість залишків ципроконазолу у харчових продуктах, що може становити ризик для здоров’я споживачів.

Заборона/обмеження у використанні: Деякі країни обмежили або заборонили використання ципроконазолу, оскільки здоров’я людини та стан довкілля є пріоритетними, встановлюючи максимально допустимі рівні залишків у харчових продуктах та регулюючи його використання на законодавчому рівні.

В Україні препарати на основі ципроконазолу відносяться до 2 і 3 класів небезпеки для людини й 3 класу небезпеки для бджіл.

ПРОПІКОНАЗОЛ

Назва латиницею — Propiconazole

Фунгіцид, який використовується для захисту рослин від грибкових захворювань. Належить до класу триазолів.

Використання: Зазвичай його застосують для обробки зернових культур, овочів, фруктів, винограду та інших культур. Використовується методом обприскування як системний фунгіцид з широким спектром дії на посівах зернових (пшениця, жито, ячмінь, овес) проти борошнистої роси, іржі, септоріозу, ринхоспоріозу, гельмінтоспоріозу, плямистості, церкоспорозу, фузаріозу, гнилі коренів та інших. Виявляє ефективність проти недосконалих грибів (базидіоміцетів, аскоміцетів і дейтероміцетів).

Вплив: Дослідження показали, що цей хімічний засіб може мати негативний вплив на ендокринну систему, а також може бути канцерогенним.

Крім того, існує застереження щодо можливого накопичення пропіконазолу у ґрунті та воді, що може впливати на екосистеми та біорізноманіття. Також важливо враховувати можливість залишків пропіконазолу в харчових продуктах, що може становити ризик для здоров’я споживачів.

Заборона/обмеження у використанні: У деяких країнах пропіконазол обмежений або заборонений через його потенційну токсичність та негативний вплив на здоров’я людини та довкілля.

В Україні препарати на основі пропіконазолу відносяться до 2 і 3 класів небезпеки для людини й 3 класу небезпеки для бджіл.

АЛЬФА-ЦИПЕРМЕТРИН

Назва латиницею — 1-Cypermethrin

Хімічна речовина, яка належить до класу піретроїдів.

Використання: Препарати на основі альфа-циперметрину використовуються проти шкідників наступних культур: пшениці (злакова попелиця, хлібний клоп, п’явиця, блішки, хлібні трипси, клоп шкідлива черепашка, хлібні жуки, злакові галлиці, хлібна жужелиця, стеблові мухи); кукурудзи (бавовникова совка, кукурудзяний метелик); ячменю (стеблові мухи, п’явиця, хлібні блішки); льону-довгунця (лляні блішки); соняшнику (лучний метелик) й інших.

Вплив: Контакт з великими дозами може призвести до подразнення шкіри, очей та дихальних шляхів. Альфа-циперметрин може мати негативний вплив на навколишнє середовище, особливо на комах із незахищеними формами життя, такими як бджоли та метелики. Також може відбуватися перенесення речовини до ґрунту та води через дощі та змивання, що може вплинути на корисних комах, рибу та інші водні організми.

Заборона/обмеження у використанні: Деякі країни обмежують або забороняють його використання з метою зменшення негативного впливу на довкілля та здоров’я людей і тварин.

В Україні препарати на основі альфа-циперметрину відносяться до 2 і 3 класів небезпеки для людини й 1 і 2 класів небезпеки для бджіл.

АЦЕТОХЛОР

Назва латиницею — Acetochlor

Гербіцид, який належить до класу ацетамідів.

Використання: застосовують для контролю бур’янів у сільському господарстві та садівництві зазвичай застосовується для попередньої обробки ґрунту перед посівом культурних рослин. Ацетохлор використовують для боротьби з однорічними одно- та дводольними бур’янами в капусті, сої, кукурудзі, цукрових буряках, соняшнику, цибулі, цитрусових, плодових культурах, на виноградниках.

Вплив: Хоча він вважається менш токсичним порівняно з іншими гербіцидами, але існує стурбованість щодо можливих негативних ефектів на здоров’я людини. Основні ризики пов’язані з можливими отруйними ефектами при довготривалому або значному впливі на організм.

Деякі дослідження показали, що використання ацетохлору може мати негативний вплив на ґрунтові мікроорганізми, водні екосистеми та біорізноманіття. Крім того, існує ризик забруднення ґрунту та водних джерел залишками цього хімічного засобу, що може мати далекосяжні наслідки для навколишнього середовища та здоров’я людини.

Заборона/обмеження у використанні: У деяких країнах ацетохлор обмежений або заборонений через його потенційну токсичність для людини та негативний вплив на довкілля.


Залишити коментар