Пт. 1 Березня 2024

Криза на ринку малини і лохини

Якщо у секторі суниці садової фермери мали можливість заробити на внутрішньому ринку, то виробники лохини та малини констатують перевиробнитцво та падіння цін.

Про це Тарас Баштанник, президент Української плодоовочевої асоціації написав у своїй колонці для AgroTimes.

«Середня гуртова ціна для виробників суниць садових протягом сезону становила 40-50 грн за кілограм. На ягоди, зібрані після дощу, ціна була орієнтовно на 20% нижчою. Однак ті фермери, яким щастило і яких оминала негода, свій товар продавали дорожче на 10%, тобто навіть трохи дорожче, ніж у минулому сезоні. Фермери мали побоювання, що на піку сезону ціна сильно просідатиме, але цього не відбулося через значну ємкість ринку», – зазначив він.

У той же він відзначив проблеми зі збутом суниці садової на переробку через високу ціну та проблемами з експортом в Польщу.

Тарас Баштанник відзначив, що урожайність літньої малини непогана, утім, через дощі є питання щодо якості продукції, як і з суницями.

«Проблема в тому, що малина, зібрана після дощу, придатна лише для переробки, – уточнив експерт. – А з переробкою виникли очікувані проблеми. Ціна на заморожену малину провалилася. Якщо минулого року кілограм замороженої малини коштував 100 грн, то нині — 20-25 грн, тобто спостерігаємо падіння ціни в 4-5 разів».

Таким чином малина за ціною 20-25 грн/кг збиткова для виробників.

«Найімовірніше, що збут ремонтантних сортів буде ще важчим: покупці в цей час мають ще ширший вибір сезонних фруктів та овочів і вже не такі голодні на свіжі вітаміни. Окрім того, площі під літніми сортами малини становлять лише 30% у загальній структурі, тоді як решта 70% зайняті ремонтантними сортами», – спрогнозував президент Української плодоовочевої асоціації.

Він також відмітив перевиробництво лохини, темпи закладання плантацій якої у нас значно перевищували зростання споживання в Україні та світі. Є також проблеми з експортом. Тож станом на середину липня ціна на лохину вдвічі нижча, ніж вона була минулого року: на рівні 120 грн за кілограм.

Щоб вижити, експерт порадив виробникам лохини розширювати канали збуту, працювати з експортом, як би це не було складно, працювати над зменшенням собівартості та збільшенням врожайності і якості ягід.


Залишити коментар