Ціни на яблука у Польщі досягли історичного максимуму
Через пандемію коронавірусу ціни на яблука в Польщі на 250% більші минулорічних, і лише за останній тиждень зросли на 25%.
За словами доктора Павла Крачіньського з Інституту економіки сільського господарства та продовольства – Національного науково-дослідного інституту, попит на яблука значно перевершив пропозицію, що вплинуло на систематичне зростання цін в останні тижні. Нині середні ціни на десертні яблука, становлять 2,61 зл/кг і на 250% вище порівняно з попереднім роком. Лише протягом останнього тижня вони в середньому зросли на 25%. Порівняно з останнім тижнем березня 2020 року зростання закупівельних цін на десертні яблука перевищило 50%.
Найбільшою мірою подорожчали найдешевші сорти. В даний час одним з найбільш затребуваних сортів є Айдаред, ціни якого в першому класі якості зазвичай складають 2,50-3,00 зл/кг і відповідають іншим сортам, таким як Чемпіон або Джонагоред. Навіть на Глостер ціна зараз досягає 2,20-2,70 зл/кг, хоча зазвичай сорт важко продається.
«Основною причиною підвищення цін є пандемія COVID-19, а точніше – зміни у споживчих звичках споживачів. Я б бачив головну причину в можливості зберігання яблук порівняно тривалий час, оскільки споживачі відвідують магазини рідше, ніж до епідемії. Аналогічно, купуючи свіжі продукти в Інтернеті з доставкою додому, оскільки вони робляться не кожен день, а раз або два на тиждень» – сказав Павел Крачіньські.
Експорт яблук на далекі ринки значно зменшився, практично завмер. Однак інтерес європейських покупців більший з усіх боків. Ось чому спілки виробників і торгові компанії можуть багато продати.
За словами більшості учасників ринку, досягнуто максимальних цін. Подальше прогнозування важко передбачити, оскільки яблука можна завозити із Західної Європи за аналогічними цінами. Крім того, фрукти з південної півкулі традиційно присутні на європейських ринках з травня. Тому деякі учасники ринку очікують зниження цін у травні.
«Якщо запаси яблук фактично нижчі за прогнозовані, то ціни залишаться на аналогічному рівні до кінця сезону. Тим більше, що посуха та морози викликають занепокоєння щодо розміру майбутнього врожаю» – зауважив Павел Крачіньські.
Залишити коментар