Ср. 19 Червня 2024

Основні роботи в саду у квітні

Кожен досвідчений садівник знає, що квітень – місяць насичений. Коли починає танути сніг, а з дахів дзвенить перша весняна крапелька, приходить час активної підготовки городу й саду до теплого сезону. Від того, наскільки ефективно і грамотноВи попрацюєте в цей період, буде залежати  Ваш врожай. Так що саме час засукати рукави!  Які ж основні роботи потрібно виконати? Про це нижче.

Столітня мудрість

Наші предки давно помітили вплив фаз місяця на ефективність тих чи інших робіт в саду. Отже:

 • на молодий місяць  не рекомендується займатися рослинами, а ось мульчуванням і розпушуванням ґрунту досить доречно;
 • молодий місяць протипоказаний для обрізання кущів та дерев, а ось робити щеплення їм можна. Слід також удобрювати ґрунт, сіяти насіння томатів і плодових перців. Це сприятливий період для роботи в закритому ґрунті і для розпушування розсади;
 • при повному місяці краще не сіяти, не садити, і не пересаджувати, не обрізати. Чим же тоді зайнятися? У цей період можете підготувати садовий інвентар і спланувати схему посадки рослин на ділянці;
 • на  старий місяць фахівці радять зайнятися пророщуванням картоплі та удобренням плодових дерев, чагарників і суниці поверх талого снігу. Виходячи з кліматичних умов, можете також прибрати накриття з культур.

Існують також народні прикмети, які вказують на те, що прийшла пора діяти. Так,наприклад:

 • коли на ліщині з’являються пухнасті сережки, можна сіяти у відкритий грунт календулу, мак, редис, шпинат, волошки (холодостійкі види);
 • коли прокльовуються перші проліски, можна знімати з суниці укриття;
 • коли зацвітає верба і фіалка, можна висівати кріп, редис, моркву, цибулю і петрушку;
 • коли на клені з’являються сережки, можна сіяти буряк;
 • коли зацвітають крокуси, можна кидати в землю насіння дельфініума, цибулі-порею і шніт-цибулі;
 • коли кропива випустить другий листочок (на 10 сантиметрів від землі), можна висаджувати капусту у відкритий грунт.

Дотримуючись цих порад, ви істотно збільшете ефективність докладених зусиль.

Основний фронт робіт

У першій половині квітня насамперед потрібно провести санітарну і формуючу обрізку плодових дерев (якщо в кінці березня зробити це так і не вдалося). Слід поспішити, щоб встигнути до початку сокоруху. Не забудьте також про обробку зрізів садовим варом. Без жалю приберіть з ділянки засохлу грушу, сливу, вишню, яблуню, адже вони можуть заразити грибковими захворюваннями здорових представників виду. Неодмінно перекопайте пристовбурні кола дерев на глибину 10-15 сантиметрів. Так більшість шкідників і збудників хвороб, які зимували під снігом в залишках листя, загине. Що стосується ягідних кущів, то тут все просто: слабкі і сухі пагони варто прибрати, а сильні – обробити проти шкідників мідним купоросом і при необхідності підв’язати. Також уточнимо, що малину потрібно обрізати на висоту 1-1,2 метра.

Тепер поговоримо про картоплю. На початку квітня слід дістати бульби з вологого і прохолодного льоху, в якому вони зберігалися всю зиму, і помістити в тепле місце. Так картопля зрозуміє, що пора «прокидатися», і почне випускати паростки. Для прискорення процесу яровизації садівники рекомендують укласти бульби в один шар і засипати тирсою або торфом. Робити це слід за тиждень до висадки в ґрунт.

У цей період також потрібно зайнятися:

 • загартовуванням розсади томатів, перцю, баклажанів;
 • висіванням прямо в теплицю квітів-однорічників (жоржин, чорнобривців, календули та інших);
 • посівом капусти та огірків в землю парника;
 • обрізанням сухих відмерлих паростків, а також коренів, які поросли;
 • прибиранням торішнього листя і трави з газону;
 • висіванням  холодостійкого насіння петрушки, салату, цибулі, моркви прямо в відталий ґрунт;
 • розконсервуванням водойми (якщо вона є на території ділянки).

В кінці місяця можна приступити до оформлення грядок. Для цього скопайте землю і внесіть всі необхідні добрива. Це може бути як мінеральна, так і натуральна «вітамінізація». Перевагу слід віддавати перегною, золі і компосту. Будьте уважні при перекопуванні ґрунту. Корінці пирію потрібно ретельно вибирати, щоб потім цей бур’ян не вплинув на урожай.

І на останок

Як  бачите, турбот в саду в квітні дуже багато. Щоб нічого не забути, радимо зробити замітки заздалегідь. Терміни виконання тих чи інших робіт залежать від погодних умов. Орієнтуйтеся на «природні підказки», які описані вище, і завжди відносьтеся з любов’ю до своєї присадибної ділянки. Вона у відповідь відплатить вам вдячністю у вигляді щедрого врожаю.


Залишити коментар