Нд. 15 Червня 2025

Весняна посуха і приморозки знищили майже всі зернові на Херсонщині

зафіксовано масову загибель зернових

Фото з мережі.

На Херсонщині зафіксовано масову загибель зернових культур — у деяких господарствах повністю знищено посіви. Причина — весняні заморозки та затяжна відсутність дощів. За оцінками фермерів, ідеться про майже стовідсоткові втрати зернових, повідомляє AgroPortal.

«Якщо раніше фермери планували зібрати до 3 т/га зерна, то тепер очікують трохи більше 1 т/га, і це за умови, що пройдуть дощі», — розповів виданню «Вгору» голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Херсонської області Олександр Гордієнко.

За його словами, значну частину посівів узагалі можуть не прибирати, оскільки витрати на збирання будуть вищими за вартість врожаю.

Озиму пшеницю вже почали передисковувати. Її планують замінити на соняшник, однак ситуація і тут критична:

«Вологи в ґрунті вистачить хіба що до цвітіння соняшнику», — зазначає Гордієнко.

До Херсонського гідрометцентру вже звернулися понад 20 агропідприємств із проханням офіційно зафіксувати загибель врожаю. Як повідомив начальник обласного гідрометеоцентру Юрій Кіріяк, від негоди постраждали не лише зернові (зокрема, горох і ячмінь), але й сади: заморозки знищили врожай черешень, абрикосів і персиків.

На додачу — відсутність весняного водопілля, пов’язана з нестачею снігу та дощів у верхів’ї Дніпра. Потужні короткочасні зливи, якщо й трапляються, не допомагають: вони змивають верхній шар ґрунту й не насичують землю вологою. Для збереження врожаю потрібні стабільні й помірні дощі, які поступово зволожують поля.

Фермери пригадують аналогічні ситуації в минулому.

«Торік у червні була така сама посуха. За місяць випало не більше 100 мм опадів. Земля — як пустеля», — розповідає Олександр Гордієнко.

У 2000-х роках неврожай змушував аграріїв залишати поля незбираними — на них дозволяли випасати худобу, бо вигоріла навіть трава.

Цьогоріч фермери побоюються повторення тієї ж ситуації.

«Якщо найближчим часом не пройдуть дощі, то не буде чого косити. І, як наслідок, не буде чим розраховуватися ні з податковою, ні з пайовиками», — каже Гордієнко.

За даними фермерів, у багатьох господарствах уже зараз можна говорити про повну загибель зернових, що загрожує серйозним поглибленням аграрної кризи в регіоні.

Читайте також: Україна може вимушено припинити експорт борошна.


Залишити коментар