На Чернігівщині чоловік 30 років вирощує лимони
Ще 1983 року Іван Жадченко з міста Городні звів теплицю. Тоді мати та бабуся вирощували в ній розсаду помідорів й огірків. Невдовзі сусід подарував два саджанці лимонів, які успішно прижилися. Тож уже 30 років у господаря не переводяться цитрусові.
Лимон Майєра
Нині має їх понад 30 штук. Одне дерево росте в землі, а решту чудово почуваються у великих квіткових горщиках.
Щоб дізнатися, як за ними доглядати, чоловік їздив на виставки, спілкувався з ентузіастами, котрі займаються такою справою. Сам багато експериментував, випробовував різні методи. Тепер охоче передає досвід початківцям.
У споруді закритого ґрунту Жадченка доволі тепло (опалюється завдяки встановленому котлу). Тут — справжні тропіки. Віття аж вгинається від ваговитих жовтих плодів, здалеку чутно насичений цитрусовий аромат.
Найулюбленіший сорт пана Івана — Мейєра (китайський карлик, швидкостиглий гібрид). Він отриманий завдяки схрещуванню лимона з апельсином. Урожаїть уже на 2−3-й рік життя. На кожному деревці формується понад 10 плодів. Вони різного розміру, солодші від інших різновидів, вирізняються незначною терпкістю і можуть висіти на гілках понад рік.
Чекати треба 10 років
Одержати саджанець удасться з насіння. До періоду плодоношення він ростиме 10 років. Пришвидшиться процес завдяки щепленню. Проводять його у травні або серпні-вересні.
Важливо правильно підібрати ґрунтосуміш, якою наповнюють горщики. Для цього змішують по одній частині крупнозернистого піску та звичайної землі й дві частини лісового перегною.
Нерідко аматори стикаються з проблемою сухості повітря. Вирішити її героєві нашої розповіді допомагає розприскувач.
Що ж до підживлення, то господар 2−3 рази на рік вносить у горщики курячий послід (застерігає: не зловживати!). Окрім того, дає попіл, марганець та інші необхідні речовини.
Якщо «прописувати» рослину на вулиці, то поряд варто висіяти гірчицю або редьку. Зверху, біля стовбура, підкладають соломи (щоб утримувалася волога).
Тепер дерева перебувають у сплячці. Окремі аматори заносять теплолюбів до приміщення. Оскільки там тепло й темно, то інтенсивно опадає листя. Також може бути пересушене повітря (особливо у квартирах), що шкідливо для екзотів.
Тому Іван Жадченко радить тримати лимони на веранді, де через вікна потрапляє світло, а стовпчик термометра перебуває на позначці +7−10°С. Навіть цієї пори не варто забувати про підживлення.
Залишити коментар