Виноробство під загрозою: рекордно низький врожай за століття
Нещодавно Міжнародна організація виноградарства та вина (OIV) провела підсумкову конференцію до свого 100-річчя. На цьому заключному заході, OIV представив останні оцінки врожаю, який був найнижчим за століття — навіть нижче історично низького врожаю 2017 року. Тоді як продажі на світовому ринку, демонструють незначне зростання.
За даними МОВВ (Міжнародна організація виноградарства та вина), представлені останні оцінки світового виробництва вина, зібраних з 29 країн, що представляють приблизно 85% світового виробництва. Поточна оцінка світового виробництва вина (без урахування соку та сусла) становить 227–235 млн. гл, із середнім показником 231 млн. гл. Європа залишається найбільшим постачальником, виробляючи 139 млн гл.
Єдиний менший урожай у новітній історії був у 1961 році. Причини цього зниження зрозумілі: мінливість клімату та непередбачуваність екстремальних погодних явищ, таких як мороз, сильні опади та посуха, значно вплинули на глобальну продуктивність.
Проте, найбільше падіння виробництва порівняно з попереднім роком спостерігалося у Франції (-23%). Натомість Іспанія повідомила про зростання на 18%, головним чином завдяки високопродуктивному регіону Ла-Манча. Італія також спостерігала помірне відновлення після низького виробництва у 2023 році, досягнувши зростання на 7% і повернувши собі позицію найбільшого виробника вина у світі.
По всій Європі виробництво вина в 2024 році залишалося нижче середнього. Лише Португалія (0%) та Угорщина (+19%) досягли середньої або вище середньої врожайності. Попередні прогнози Сполучених Штатів передбачають урожай трохи нижчий за середній порівняно з 2023 роком. У Південній півкулі виробництво досягло найнижчого рівня за два десятиліття, насамперед через несприятливі кліматичні умови.
Залишити коментар