Дідух – сніп, виготовлений з колосків, який господар заносив у дім напередодні Різдва Христового. Саме слово “Дідух” означає “найстарший”, а зі старослов’янської мови перекладається як “дух предків”. Цей різдвяний атрибут символізує сімейний добробут, зв’язок між поколіннями, гарний врожай та перемогу світла над темрявою. У давнину біля Дідуха нерідко ставили горщик з кутею та узваром.
Традиційно, святковий атрибут виготовляють з необмолочених зернових колосків жита, пшениці або вівса. Після цього Дідух прикрашають калиною, кольоровими стрічками та сухими квітами й ставлять у кутку.
Що цікаво, предки надавали особливого значення кожній частині цього різдвяного символу. Так, верхня – асоціюється зі світом людей, нижня – світом мертвих, а зернятка у колосках – божественним світом.
Зазвичай Дідух стоїть в оселі до свята Водохреща, яке у 2025 році припадає на 6 січня, за новоюліанським календарем. Після цього зерно з атрибута обмолочували, а солому спалювали, щоб душі померлих змогли знайти спокій.
Додав: Марія Просто
Джерело: AgroTer
Залишити коментар