Пн. 17 Червня 2024

Валеріана в таблетках насправді не заспокоює нерви

Чималу частину на полицях наших аптек займають так звані “фуфломіцини” – ліки, які не лікують хворобу і є звичайними підробками. Ці ліки дійсно можуть допомогти вам через ефект плацебо, тобто самонавіювання. Але їхня неефективність доведена науково, і вони майже не застосовуються в інших країнах світу.

Серед “фуфломіцинів” є і надзвичайно популярні препарати, які знайомі кожному українцю. Одним з них є всім знайома і часто рекламована валеріана.

Чи допомагає валеріана – розвінчання міфу

Про те, що валеріана як заспокійливе має низьку ефективність, розповів невролог, психіатр і прихильник доказової медицини Євген Скрипник.

За словами медика, ефективність валеріана майже не відрізняється від плацебо, тобто підроблених препаратів “пустушок”. Це стосується будь-яких різновидів валеріани, в тому числі й рекламованої “болгарської валер’янки”.

“Ефективність валеріани 20-25%, дійсно немає протипоказань і побічних ефектів! Все добре! Але ефективність дорівнює ефекту плацебо! Ви знаєте людей, які після отруєння валеріаною зверталися до лікарні?”- каже лікар.

Заспокійлива дія валер’янки може бути обумовлена наявністю спирту.

“Що дійсно може допомагати в спиртовому розчині валеріани, то це спирт, і сам процес “підрахунку” крапель, ” – пише Євген Скрипник.

Що говорить про валеріану наука

Валеріана  як лікарський препарат не визнається більшістю авторитетних медичних організацій. Дослідження валеріани показують, що вона не допомагає при безсонні та не знижує тривожність. Шкоди препарат не принесе, але і користі теж.

В іншому дослідженні було зроблено висновок, що валеріана як заспокійливе не має доведеної ефективності.

Ще один науковий аналіз показав, що дозування валер’янки нижче за 100 мг не має ефекту на організм. Щоб препарат хоч якось подіяв, доза на один прийом повинна містити від 300 мг до 1 г екстракту валеріани.

Кому допомагає валеріана 

Хоч на людей валеріана  практично не діє, доведено її сильну дію на домашніх котів. Препарат впливає на тварин приблизно як наркотик. Іноді ветеринари можуть виписати валер’янку котам як лікарський засіб, але здоровим тваринам її давати не потрібно.

Допускається, що така дія ліків на кішок обумовлена наявністю в валеріані речовини актинідину, яка по запаху нагадує котячі феромони.


Залишити коментар