Підрахували кількість молочних підприємств України, які втратили під час війни
З початком воєнних дій молочна переробка втратила на окупованих і тимчасово окупованих територіях 38 підприємств.
Про це повідомила керівниця проєкту АВМ «Гуртовий збут молока» Олена Жупінас, пише MilkUa.
На 1 січня 2022 року дозвіл на виробництво молочних продуктів в Україні мали 140 заводів, із яких лише 111 працювали. «Отже, на 1 грудня 2022 року маємо 73 підприємства, що працюють, – зауважила вона. – Загальна їхня потужність – 4,9 млн тонн сировини».
На переробку торік очікувалося, що надійде 2,8-2,9 млн тонн молока. Тобто навіть ці підприємства недовантажені сировиною.
«Це і є однією з проблем: затрати, зокрема й на енергоносії, на одиницю виробленої продукції значно вищі, ніж якби підприємство працювало на повну потужність», – підкреслила Олена Жупінас.
До цього додається ще й логістичний аспект.
«Якщо ферма виробляє 15-20 т молока, переробник готовий їхати по сировину за 300-500 км, – зазначила вона. – Але ж у нас є і невеликі виробники молока, і має бути хтось, хто забиратиме їхні обсяги – як не переробляти, то принаймні акумулювати і продавати. Такі підприємства також є, їх багато».
За словами Олени Жупінас, аварійні і стабілізаційні відключення електрики та перехід на генератори останніми місяцями стали головним чинником, що підкосив рентабельність.
«Залежно від виду продукції собівартість росла на 10-15%, – уточнила вона. – Переробка молока – складне виробництво. Електрика потрібна, щоб працювали не лише виробничі лінії, а й холодильники, де зберігається готова молочна продукція, камери для дозрівання сиру на сирзаводах. Переробні заводи – це великі потужності саме з використання електроенергії».
Залишити коментар