Сб. 23 Листопадаа 2024

За дрова на подвірʼї можуть оштрафувати

Фото з відкритих джерел.

В Україні Верховна Рада проголосувала за закон, який встановлює відповідальність за зберігання дрів без відповідних документів. Поки закон не набрав чинності, проте вже викликав суспільний резонанс.

Чи будуть людей штрафувати за зрубане на власному подвірʼї сухе дерево, «Гречка» розпитала в одного з ініціаторів закону.

Штрафи та позбавлення волі через дрова: про що закон

Як зʼясувала кореспондентка «Гречки» на сайті Верховної Ради, законопроєкт №9665 ухвалили ще 10 жовтня. Через пʼять днів, 15 жовтня, його направили на підпис до президента. Як тільки президент підпише його, закон набере чинності.

Закон вносить зміни до адміністративного та кримінального кодексів щодо відповідальності за незаконну лісозаготівлю.

Зокрема, Кодекс про адміністративні правопорушення доповниться статтею 65-2. За нею людині за незаконне перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини передбачено штраф  від 510 до 15 300 гривень. Штраф для посадовців у такому випадку становитиме від 3400 до 15 300 гривень.

Незаконними ці дії з деревиною вважатимуться тоді, якщо у людини не буде документів, які підтверджують походження дров. Або ж ці документи виявляться підробленими.

Передбачає цей закон доповнення й у Кримінальний кодекс. Там зʼявиться стаття 246-1 про те, що за незаконне зберігання, перевезення чи збут деревини у значному розмірі передбачається від штрафу у 34 000 гривень до позбавлення волі на три роки. Якщо це правопорушення вчинено повторно, групою людей або у великому розмірі — тоді це загрожує до 7 років за ґратами.

Тобто якщо цей закон підпише президент і він вступить в силу. То кримінальна відповідальність починається від заготовленої деревини на суму понад 30 480 гривень без відповідних довідок. Жорсткіша санкція статті передбачена за збут, перевезення чи зберігання деревини на понад 91 440 гривень.

Чи судитимуть людей за власні дрова?

У пояснювальній записці до закону №9665 вказано, що таким чином законодавство України наближують до законів Євросоюзу.

«Виникає парадокс, коли кримінальна відповідальність залежить не від факту незаконного вирубування і шкоди довкіллю, а від місця, де дерева їх зрубано. Тож навіть незаконне вирубування дерев у парках, скверах не розцінюється як кримінальне правопорушення проти довкілля», — йдеться у документі.

Тобто закон передбачає, що відповідальність понесуть не тільки ті люди, які здійснили незаконну вирубку, а й ті, хто придбав без відповідних документів дрова.

Водночас цей закон викликав суспільний резонанс. Наприклад, у соцмережах деякі люди обурювалися, що їх штрафуватимуть та те, що вирубали чагарники чи дерева на власному подвірʼї — адже документів про їхнє походження вони не матимуть.

За розʼясненням, як діятиме закон у такому випадку, «Гречка» звернулася до одного з його ініціаторів, народного депутата від Кіровоградщини Олександра Дануци.

«Наперекір суспільному резонансу хочу запевнити, що прості люди ніяким чином не постраждають. На відміну від незаконних лісопилок. Саме на них і був направлений фокус законодавців», — сказав він.

Штрафи за дрова: розʼяснення співініціатора закону

Олександр Дануца пояснив, що притягнути до відповідальності можна людину, яка не має документів на дрова, вартість яких становить мінімум 30 480 гривень.

«Якщо кубометр дров коштує 1500 гривень, то відповідальність передбачена за понад 20,2 кубометра дров без документів. Вантажівка  ЗІЛ вміщує 5 кубометрів дров, тобто йдеться по обʼєм від чотирьох вантажівок з дровами без документів», — зазначив нардеп.

При цьому він підкреслив, що не будь-які гілки підпадають під визначення дрова. Згідно з Технічними умовами України, дрова поділяються на промислові (довжина 2-4 метри, діаметр від 5 см) і непромислові (1-2 метри довжиною і понад два метри в діаметрі).

За породами дрова поділяються на групи:

  • 1 група — береза, дуб, бук, ясень, граб, клен, в’яз, модрина;
  • 2 група — сосна, вільха;
  • 3 група — ялина, кедр, ялиця, осика, липа, тополя, верба.

«Домашні вишні, абрикоси чи груші не є “дровами” у розумінні цього закону. Цей закон важливий тому, що на жаль, незаконна і безконтрольна порубка дерев в Україні набула стану критичності», — запевнив Олександр Дануца.


Залишити коментар