Осінь — час проведення підготовчих робіт перед відправкою дачі на зимівлю. Але слід знати, що деякі справи можуть не лише бути марними, але і нашкодити ділянці.

Перекопування до заморозків

Осіннє перекопування — це важлива санітарна процедура, за допомогою якої ґрунт очищається від залишків бур’янів, паразитичних комах, поліпшується його повітро- і вологопроникність.

Але у цієї процедури є і істотні мінуси. По-перше, корисні мікроорганізми, які формують шар гумусу в верхньому шарі ґрунту, переміщаються вниз і гинуть без кисню. Через змішування різних його шарів і порушення водного балансу порушується структура ґрунту.

По-друге, перекопана земля швидко висушується при вітряній погоді. Це призводить до того, що гинуть не лише шкідливі організми, а й корисні комахи і бактерії.

Полив

Вважається, що осінні поливи «заряджають» землю вологою на майбутню зиму.

Однак непомірне зволоження ґрунту може привести до незворотних наслідків:

  • застій і заболочування ділянки;
  • промерзання всіх шарів ґрунту, загибель корисних мікроорганізмів і багаторічних рослин;
  • закислення ґрунту, гниття біологічних залишків.

Також в перезволоженому середовищі швидко розмножуються різні грибкові утворення і личинки шкідників. Протягом всієї зими вони будуть поїдати коріння багаторічних рослин.

Компостування

Насіння багатьох бур’янів відмінно зберігається в компості, не перегниваючи. Проблема почнеться навесні, коли перепрілу компостну масу потрібно буде вносити в землю з метою її добрива. Таким чином ви самі розсадите бур’яни по всій ділянці, з якими потім доведеться повторно боротися.

У листі деяких рослин містяться дубильні речовини, які зроблять компост непридатним до застосування. Він лише зашкодить молодим саджанцям — у них частково відмирає коренева система і рослини сповільнюються в розвитку.

Обробка багаторічників

Дорослі багаторічні культури не вимагають особливої підготовки до зими. Особливо не рекомендується проводити їх обрізку. У багатьох рослин зелене листя служить єдиним утеплювачем взимку. Якщо його зрізати, культура ризикує вимерзнути.

Нема потреби і в обробці багаторічників фунгіцидами проти грибкових захворювань. Практика показує, що ураження рослин патогенами, цвіллю і гниллю частіше відбувається в теплий сезон. Тому обприскування має сенс лише навесні.

Підживлення азотом

Перенасичення ґрунту азотом загрожує раптовою активізацією життєвих процесів рослин. Це означає, що якщо восени переборщити з внесенням в землю азотовмісної підгодівлі, це спровокує зростання нових пагонів вже на початку зими. А в умовах морозної погоди вони будуть приречені на загибель.

Тому вкрай небажано восени підживлювати ділянку сечовиною, селітрою і аміачною водою. Для осінньої підгодівлі цілком достатньо золи, що містить не більше 5% азоту.

Розкидання плодів

Найчастіше дачники, не знаючи, куди подіти надлишки фруктів і ягід, просто розкидають їх по ділянці в якості органічного добрива. Але небезпека в тому, що падалиця є розсадником цвілі, грибкових організмів і паразитичних комах.

Часто в гнилих яблуках знаходяться личинки плодожерки, які вироджуються і лізуть назад на плодові дерева. Згодом ці комахи знищують здорові плоди.

Чим довше гниють залишки, які лежать на землі, тим сильніше плодова гниль вражає коріння і основи багаторічних рослин. До весни така ділянка ризикує бути повністю ураженою.