Вт. 25 Червня 2024

В Україні під загрозою зникнення перебувають 15 видів птахів і тварин

Національна Екологічна Рада України попереджає, що у зв’язку з глобальним потеплінням і діяльністю людини можуть статися безповоротні процеси в природі – вимирання багатьох видів тварин, птахів, риб, комах, рослин. За словами екологів, потепління загрожує маловоддям, корозією і вивітрюванням родючого шару ґрунту, в результаті чого настане зубожіння сільськогосподарських угідь. У зв’язку з цим фахівці наполягають на необхідності розробки нових підходів до охорони навколишнього природного середовища та до природокористування. Про це повідомляє пресцентр Національної екологічної ради України.

За прогнозами екологів, лише в найближчі три роки в Україні може зникнути більше 15-ти видів птахів і тварин, а також чотири види риби.

«Вимирання видів, яке зараз переживає планета, в якійсь мірі природне явище. Однак діяльність людини та інші фактори прискорили цей процес у 1000 разів швидше, ніж диктують закони еволюції. Це призводить до руйнування екосистеми», – значиться в повідомленні.

За розрахунками біологів, до 2070 року на Землі зникнуть до 40% видів хребетних.

«Швидше за все зникають види, пов’язані з прісноводними екосистемами. Одна з останніх українських втрат – це осетер європейський, якого ще називають атлантичним. Цей вид пережив динозаврів і масштабне вимирання видів на планеті, однак був знищений в результаті діяльності людини. Сьогодні на черзі зникнення наступних видів осетрових: білуга, севрюга, шип, стерлядь», – розповів глава Національної екологічної ради України Олександр Чистяков.

В Україні під загрозою зникнення опинилися: камбала Кесслера, бистрянка, вирезуб, гольян, Дунайський піскар, багато видів ельца, золотий карась, вусань, підуст, рибець, шемая, чорноморський морський коник, Дунайський лосось, харіус, мінога, морський судак, горбиль, губан, йорж носар, лаврак, кефаль Рамада, атлантичний осетр, білуга, російський осетер, севрюга, стерлядь, шип, минь … Цей список можна продовжувати.

У порівнянні з 1991 роком найпоширенішого промислового прісноводного виду риби – ляща, залишилося не більше 25%, щуки – 15%, сома – 8%. Такі колись поширені види риби, як сазан, чехоня, головень знаходяться, на межі зникнення.

Список тварин, що опинилися на межі вимирання: бурий ведмідь, рись, зубр, лось, горностай, соболь, росомаха, хохуля, норка європейська, тхір степовий, тюлень чернець, заєць біляк, степовий орел, чорний лелека, сова сипуха, лісовий кіт, вухатий їжак, кажан вухань австрійський, чорний гриф, глухар, вогненна саламандра, маленький гризун з величезними очима – содова соня, леопардовий полоз, жук олень …

І це далеко не повний список. А лише невелика частина тварин, птахів і комах, які потребують захисту, і, в першу чергу від діяльності людини: полювання, браконьєрства, вирубки лісів, забруднення ґрунтів …

Відновлення популяцій окремих видів – дуже дорога річ. В Україні цим практично не займаються, якщо не брати до уваги зоопарки.

На останньому саміті “Великої сімки” або країн G7 обговорили, в тому числі і питання екологічної відповідальності, а так само скорочення викидів вуглецю. Франція запропонувала країнам “Великої сімки” підписати Хартію відповідального делегування і взяти на себе конкретні зобов’язання по боротьбі з пластиковими відходами і викидами парникових газів.

У сучасних реаліях для того щоб зберегти здоров’я і життя нації, необхідно всіма силами відновити еко баланс який похитнувся. І це розуміють в світі.

В таких умовах екологічні питання виходять на перше місце і Міністерство охорони навколишнього природного середовища в нашій країні має стати міністерством №1!

Але, на жаль, ті рішення, які приймає новий Уряд, далекі від світових тенденцій збереження природної рівноваги. Мінекології вирішено приєднати до Міністерства палива та енергетики. Що, на думку екологів непродумане рішення.

– Не можна допустити, щоб головний забруднювач навколишнього середовища сам собі встановлював екологічні норми і сам же контролював їх виконання – кажуть у Національній Екологічної Раді України.

Тому чекати зупинки деградації вітчизняної природи поки не доводиться … Так само продовжиться вирубка лісів, висихання водойм і зникнення видів тварин… Схоже, що на сьогодні гасло: «економіка понад усе» перемагає. Але це нагадує невдалого мужичка, який пиляє сук під собою. Якщо не зупинити ці тривожні починання урядовців, ми впадемо і розіб’ємося. Ніякій шматок хліба з маслом не полізе в рот закритий протигазом … Адже здоров’я нації, в першу чергу залежить від свіжого повітря, чистої води, безпечного навколишнього середовища.


Залишити коментар