
Передача 135 тисяч гектарів землі у відання ДП «Резерв» — не відчуження, а впорядкування
У ФДМУ пояснили, чому хочуть передати 135 тис га земель НААН у суборенду.
12 Квітня 2025 о 12:09
Джерело: ArgoTer

Останніми тижнями у суспільстві шириться інформація про нібито масове «відчуження» земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у користуванні установ Національної академії аграрних наук (НААН). Ідеться про 135,2 тис. гектарів, які передають у відання державного підприємства «Резерв» для подальшої прозорої передачі в суборенду через систему Prozorro.Продажі. У відповідь на хвилю критики Фонд держмайна України (ФДМУ) оприлюднив офіційну заяву.
Жодного відчуження — лише ефективне управління
У ФДМУ наголосили: мова йде не про вилучення, приватизацію чи продаж землі, а про впорядкування користування ділянками, які сьогодні або не використовуються, або експлуатуються неефективно. Власником земель залишається держава. Завдання — передати ці площі у прозоре управління з можливістю легальної оренди через відкриті аукціони.
— Жодного «заволодіння» землею не відбувається. Ми говоримо лише про ті ділянки, які не мають підтвердженого наукового призначення, — йдеться в повідомленні.
Хто такий «Резерв» і для чого він створений
Державне підприємство «Резерв» — другий оператор державного проєкту «Земельний банк». Його створили для того, аби централізовано управляти державними землями через прозору платформу Prozorro.продажі. За законом, лише державне підприємство може отримати таку землю в постійне користування — на відміну від державних товариств, як-от ТОВ «Державний земельний банк».
У майбутньому «Резерв» планують об’єднати з іншими операторами у єдину структуру державного земельного банку — підзвітну, ефективну та відкриту.
Земля без науки
У ФДМУ заявили: жодна з ділянок, які реально використовуються для досліджень, селекції, тваринництва чи освіти — не підлягає передачі. Йдеться винятково про землі, які на практиці не задіяні в науковій діяльності.
— Ми за збереження аграрної науки, але проти маніпуляцій. Земля — це ресурс, і він має працювати на державу, особливо під час війни, — наголосили у Фонді.
За офіційною статистикою, на 276 тис. га землекористування НААН у 2024 році вдалося отримати лише 3,4 млрд грн виручки — значно менше за показники ефективного приватного сектору. Часто прибуток формується не завдяки науці, а за рахунок комерційного землеробства без жодного стосунку до досліджень.
НААН — у глухій обороні?
Ще в травні 2024 року Фонд держмайна надіслав НААН перелік ділянок для уточнення — які з них справді використовуються в науковій діяльності. За 10 місяців надійшла лише одна відповідь: з пропозицією залишити 65 тис. га, з яких понад 50 тис. — на тимчасово окупованих територіях. Реально придатними виявилися лише 7 тис. га.
Відтак було ухвалено рішення — передати в управління «Резерву» всі ділянки без нерухомості, які не мають науково підтвердженої функції. Так хочуть зупинити тіньове користування землею, яке не дає державі жодної вигоди.
«Ми не проти науки — ми за ефективність»
У Фонді держмайна закликали НААН до конструктивної співпраці, прозорості та наведення ладу у землекористуванні.
— Земельний банк — не супротивник науки, а союзник ефективності. Ми будуємо нову систему управління стратегічними ресурсами держави. Вона має бути прозорою, підзвітною і результативною. Запрошуємо НААН приєднатись до цього підходу, — йдеться в офіційній заяві.
Наразі ж, як підкреслюють у Фонді, опір академії виглядає як спроба зберегти контроль над занедбаними активами, прикриваючись благими намірами.
Додав: Гриць Синівець
Джерело: ArgoTer
Залишити коментар