
НАБУ повідомило про підозру у справі “яйця по 17”

Фото з відкритих джерел.
Національне антикорупційне бюро повідомило про підозру власниці компаній, які продавали Міністерству оборони продукти за завищеними цінами у 2022-2023 роках (наприклад, яйця — по 17 гривень за штуку).
Про це в середу, 2 квітня, повідомило Національне антикорупційне бюро.
Як завищували ціни: маніпуляції з “каталогом продуктів”
Як пояснили правоохоронці, ключовим елементом схеми стало маніпулювання цінами під час постачання «комплекту продуктів» за затвердженим каталогом, який включав 409 найменувань.
Ціна комплекту формувалася на основі середньої вартості всіх найменувань каталогу, що дозволяло постачальникам завищувати ціни на найпопулярніші продукти, які складали основу каталогу й продавалися тоннами (овочі, крупи, м’ясо), та занижувати ціни на маловживані або сезонні товари, які майже не постачалися.
Найвищі націнки: яйця по 17 грн і буряк по 24 грн
Наприклад, буряк столовий свіжий за каталогом коштував 24 грн за ринкової ціни 7 грн, капуста білоголова свіжа — 37 грн за ринкової ціни 11 грн, картопля свіжа — 20 грн за ринкової ціни 6 грн. Нагадаємо, яйця за цією схемою коштували по 17 грн за штуку.
Водночас свіжий щавель у каталозі коштував 49 грн за ринкової ціни 258 грн, тваринний жир — 5 грн за ринкової 55 грн.
Куди пішли гроші: готелі в Хорватії та фінансова допомога
У результаті таких махінацій протягом серпня-грудня 2022 року причетні до схеми отримали понад 733 млн грн необґрунтованого прибутку.
Частину цих грошей вивели під виглядом виплати дивідендів та надання поворотної фінансової допомоги пов’язаним компаніям. Ці гроші, зокрема, могли бути використані власницею компаній для придбання готелів у Хорватії та іншої нерухомості.
Хто фігурує у справі: підозрювані та їхні ролі
Їй також інкримінують замах на розтрату 788 млн грн, якій вдалося запобігти.
Після публікації журналіста Юрія Ніколова у ZN.ua, який першим написав про «яйця по 17 грн за штуку», постачальники зменшили ціни на 11 найзатребуваніших продуктів.
Крім власниці компаній, підозри також отримали директор профільного департаменту Міноборони, двоє керівників компаній-постачальниць та ще одна неназвана людина.
Імена підозрюваних НАБУ не називає. Однак раніше у ЗМІ повідомлялося, що власницею компаній, які продавали ЗСУ продукти за завищеними цінами, є Тетяна Глиняна. Вона є лідеркою однієї з найбільших бізнес-груп, що постачають харчі для ЗСУ ще з грудня 1995 року.
Реакція та наслідки: кадрові зміни в Міноборони
Також нагадаємо, що після «яєчного скандалу» у Міноборони втратили посади заступник міністра з тилового забезпечення В’ячеслав Шаповалов та начальник департаменту закупівель Богдан Хмельницький.
Залишити коментар