Ср. 19 Червня 2024

Війна не завада: на молочній фермі Черкащини збільшили надої

Без вихідних та на “дизельній” електроенергії — так в умовах відключень електроенергії доять корів у селі Хрущівка на Черкащині. Для цього мають два генератори, які придбали у 2020 році, розповів директор фермерського господарства Дмитро Соломаха, пише SEEDS.

Про це йдеться на сайті “Суспільного”.

Перебої зі світлом на надої не вплинули. Нині виробляють молока на 20 відсотків більше, ніж до початку повномасштабного вторгнення.

На підприємстві є сучасний доїльний зал-“карусель”. На 800 дійних корів – троє працівників. Віра Репетуха – одна з них – відповідає за підготовчий етап.

“Коли корова заходить на своє місце, зчитується інформація і з’являться її номер, а коли підключається апарат – видно рівень молоковіддачі і надій корови за одне доїння”, – пояснила вона.

Система працює від електроенергії, розповів заступник директора із тваринництва Карен Дарченьян. Тому від початку відключень електроенергії перейшли на генератори.

“За умови використання нашого генератора при відключенні світла майже 80% свого робочого потенціалу ми даємо на процес доїння”, – зазначив він.

У господарстві мають два генератори потужністю 170 кіловатів. Придбали їх у 2020 році.

“Спеціальний індикатор показує, що є напруга в мережі. Якщо її немає, то він світиться червоним і ми заводимо генератор. Може працювати в автоматичному режимі, може в ручному”,  -розповів головний енергетик Олег Морченко.

Під час блекауту генератор працював цілодобово, пригадав енергетик. Нині ж вихідних на фермі не має.

“Графіки змінюються. Добре коли “зелений”, це легше трохи, а як “жовтий” чи “червоний”, то дуже важко. Велике споживання дизпалива йде, а це тягне за собою витрати”, – розповів він.

Постійно доводиться підлаштовуватися під графік, додав директор господарства Дмитро Соломаха. Тому деякі процеси виробництва, з його слів, довелося зсунути у часі.

“Проте дуже багато процесів, таких як доїння, охолодження молока, пастеризація – повинні робитися за графіком, тому якщо немає світла, ми вмикаємо генератор”.

Та що найбільше тішить, додав пан Дмитро, так це надої. Нині виробляють більше молока, ніж робили це до 24 лютого.

“Ми навіть за цей рік наростили поголів’я на 20 відсотків і надої приблизно на 20-25 відсотків. Минулого року у нас були корови-первістки, які максимально роздоїлися цього року. Друга причина – це те, що ми покращили раціон і комфорт для корів”, – розповів він.

Попри вимкнення світла, зазначив директор господарства, зупинятися не збираються. У планах – побудувати більший корівник, збільшити поголів’я удвічі, а надої – на 20 відсотків.


Залишити коментар