Прибутки зменшилися: невтішна ситуація з виробництвом молочки в Україні

Прибутки зменшилися: невтішна ситуація з виробництвом молочки в Україні

Минулий рік видався провальним для молочної галузі. Для виробників молока він був найгіршим за останні 6 сезонів і одним з найгірших з точки зору прибутків історично. Гірше було лише в кризових 2015 — 2016 роках.

В 2021 році виробники молока заробили на 14% менше, ніж в 2020 році і настільки ж менше, як в середньому за останні 5 сезонів до цього. Про це пише Андрій Ярмак, економіст департаменту технічного співробітництва продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), на своїй сторінці у мережі Facebook.

«У грудні 2021 року УМІ був другим найнижчим за 6 останніх сезонів. Так погано з прибутковістю молочного виробництва, як в цьому році, не було вже майже 5 років! В принципі, ніби в ідеальному світі воно б так і мало бути — зростає ефективність і масштаб, і падає відносна маржинальність виробництва. Але за нашими оцінками прибутковість виробництва молока в Україні падала значно швидше, ніж ефективність його виробництва. І швидше приблизно в 5−7 разів, ніж прибутковість переробки молока, як ми рахуємо для себе як відношення оптових цін на готові біржові продукти до цін на сировину. Тому це ще один дзвіночок для фермерів — кооперація буде єдиним виходом — на переробників годі сподіватися», — зазначає пан Ярмак.

Найчастіше УМІ в січні знижується, частково тому, що падає попит. Середнє падіння УМІ за останні 10 років в січні становило 2%, а в останні роки в січні УМІ падав постійно, причому темпи падіння мали тенденцію до прискорення.

При цьому світовий ринок молокопродуктів впевнено зростав. Білок і сир оновили рекорди, а жир молочний наблизився до рекордів. Але наші переробники навряд чи зможуть скористатися цим трендом. Відомо, що ціни виробникам на молоко знизили. Тому, очевидно, УМІ все-таки знову впаде в січні 2022 року й криза прибутковості молочного виробництва поглибиться.

Джерело: MilkUA.info


Залишити коментар