Сб. 21 Грудня 2024

Більшість нотаріусів не готові до здійснення земельних операцій

Зі стартом вільного ринку землі в Україні кількість земельних операцій ледь перевищила 3 тис. Причин цьому є декілька. Про це у блозі «Вільний ринок землі — продаж/купівля паю, ціна землі, переважне право, безоплатна приватизація та правки до закону про землю» розповіла Наталія Білоусова, головний редактор AgroPolit.com. Повідомляє Kurkul.com.

За її словами, перша причина — лише після ухвалення пакету земельних законів (1423-IX — про земельну децентралізацію та 1444-ІХ — про електронні аукціони) фактично перед самим запуском ринку землі презентували порядок перевірки покупця землі, оновлену процедуру реєстрації земельної ділянки та механізм підключення нотаріусів до «земельної бази».

«Тож дедлайни для спокійної підготовки згоріли. Виконати їх за таких умов було неможливо», — пояснила редактор.

Друга — нотаріуси виявилися не готовими.

Наразі 4313 нотаріусів отримали доступ до даних Державного земельного кадастру. Однак частка тих, хто реально здійснює реєстраційні дії із землею (посвідчують угоди щодо відчуження цих земель цільового призначення) незначна — за оцінками опитаних нотаріусів, близько 5% від цієї цифри. Зробивши помилку, нотаріуси ризикують втратити ліцензію.

За словами Наталі Білоусової, підстав для таких помилок у нотаріусів сьогодні вистачає. Деякі з них:

  • У Державному земельному кадастрі ще не повністю відображена інформація про корисні копалини (де вони є, хто є їх користувачем).
  • Не всі права власності на землю зареєстровані юридично в Державному земельному кадастрі.
  • Права власності на паї, які виникли до 2013 р., реєструються наразі за заявочним принципом, і щодо них немає принципу обов’язковості. Відтак часто трапляється наступне: такі земельні ділянки перебувають в оренді, договір укладений ще до 2013 го року, і в Державному реєстрі речових прав по сьогоднішній день право оренди може бути не зареєстровано. І якщо нотаріус проводить перевірку щодо наявності осіб з переважним правом на ту чи іншу ділянку, він нічого не може побачити, бо це в системі не зареєстровано.
  • Для нотаріуса не зовсім зрозуміло, як йому перевіряти чистоту коштів під купівлю землі у фізичної особи. Прямих роз’яснень для нотаріусів немає. Відтак, одні нотаріуси подають запити до Державної податкові служби України щодо зарплатні за рік-три. Але якщо у людини були накопичення раніше і не зберігалися у банках? І як перевірити їх чистоту?
  • Не зрозуміло, де, наприклад, перевіряти (який вичерпний перелік для такої перевірки) осіб, які брали участь у терористичних операціях або могли бути учасниками якихось терористичних організацій.
  • Існує і набір незареєстрованих дій, які нотаріус має робити. Наприклад, аби продати земельну ділянку, яка перебуває в постійному користуванні фермера, нотаріусу слід подати (окрім державного акту на право постійного користування земельною ділянкою) ще й документ про створення фермерського господарства з 1990-х років. Потрібен витяг з Єдиного реєстру, що таке фермерське господарство було створене і діє по сьогоднішній день. Тобто виконана умова, за якої ця земельна ділянка надавалася людині, отже ця особа може викупити ту земельну ділянку.

«Третя — наразі складно сказати, скільки ж ділянок і якої саме площі вже продано по Україні. Адже всі операції — це заявка наміру щодо продажу земельної ділянки, власне продаж та дарування», — додала Наталя Білоусова.


Залишити коментар