«Гіркий присмак» цукру, який дорожчає, або як Україна загнала в кризу цілу галузь
Цукор в українських магазинах за кілька тижнів подорожчав на 5-6 гривень за кілограм. Експерти розповіли УНІАН, з чим пов’язаний такий ціновий стрибок, чи вистачить цукру на всіх і чому в 2020 році українська цукрова галузь опинилася в кризі.
Істотне подорожчання цукру, яке відбувалося в Україні останні два місяці, неприємно здивувало збіднілих через кризу українських покупців.
На початку листопада середня відпускна ціна на цукор у великих торгових мережах країни (Auchan, Novus, Metro) виросла до 19,46 грн / кг з 17,87 грн / кг в жовтні, хоча ще у вересні солодкий пісок в середньому коштував 13,61 грн / кг.
Подорожчання цукру було настільки масовим і нещадним, що навіть в «цукрової столиці» України, у Вінниці, вартість продукту в кінці жовтня зросла більш ніж на чверть у порівнянні з попереднім місяцем.
Найбільше – в півтора рази – подорожчав цукор на Тернопільщині, на 38 відсотків – в Сумській області. У південних областях він подорожчав на 16 відсотків, за винятком Одеси – там ціни виросли майже на третину.
«Нещодавно я зайшов в магазин і виявив, що цукор з моменту останньої покупки подорожчав відразу на п’ять гривень. Навіть не пам’ятаю, коли таке було в останній раз », – розповідає столичний житель Ігор, здивований різким стрибком цін.
Скорочення виробництва
Як відзначають в Національній асоціації цукровиробників України «Укрцукор», через посуху знизилася врожайність цукрових буряків і її цукристість, а рясні осінні дощі заважали аграріям копати буряки. Все це спровокувало відстрочку початку сезону цукроваріння на три тижні, через що виробництво цукру в цьому році скоротиться.
«Виробництво цукру в поточному сезоні скоротиться на двадцять відсотків і складе орієнтовно 1,25 мільйона тонн. З огляду на очікуване зменшення пропозиції і збільшення витрат на виробництво буряка і цукру, зростання цін на нього є невідворотним, що споживачі вже встигли помітити в жовтні на цінниках в торгових мережах », – кажуть експерти.
З урахуванням залишків цукру з попереднього сезону, загальна пропозиція цукру в країні в нинішньому сезоні оцінюється в 1,6 мільйона тонн.
«А ми тут цукровими пляшками … вже не клеїли дурня»
Проте, цього цілком вистачить для забезпечення внутрішнього ринку нашої країни, так як споживання цукру українцями поступово знижується.
Так, якщо в 2019 році в Україні з’їли майже 1,3 мільйона тонн цукру, то в цьому році споживання очікується на рівні 1,2 мільйона тонн.
Як зазначив аналітик Асоціації «Укрцукор» Назар Михайловин, споживання цукру на людину в рік скоротилося в Україні до 28,5 кг в 2019 році з 36,8 кг у 2000 році, тобто майже на чверть.
«Серед головних причин – скорочення чисельності населення, в тому числі через міграцію, а також перехід на цукрозамінники. В даний час використання бурякового цукру в кондитерських виробах скоротилося на 27 відсотків у порівнянні з попередніми роками », – прокоментував ситуацію Михайлин.
Чи варто чекати продовження зростання цін?
На самому старті сезону цукроваріння ряд заводів були змушені тимчасово зупинити роботу через погодні умови, при цьому отримавши суттєві збитки і додаткові витрати на перезапуск. Як пояснив УНІАН генеральний директор Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Роман Сластьон, це і було одним з головних чинників подорожчання цукру.
«Зараз ситуація налагодилася, і подальшого істотного зростання цін не передбачається. Однак поки цукровий буряк зібрано тільки з половини площ, і будь-які подальші збої в роботі можуть знову підігріти ціни на ринку », – сказав експерт.
До сих пір в Україні не всі цукрові заводи запустили виробництво – на сьогодні з 33, які повинні були працювати на повну потужність, працюють тільки 30.
«Як тільки запустяться всі цукрові заводи, ціна цукру знизиться приблизно до 15 грн / кг», – прогнозує аналітик «Укрцукор» Міхайловін.
За його словами, до кінця поточного сезону цукроваріння, який закінчиться в серпні 2021 року очікувати подорожчання солодкого піску більш ніж на два відсотки не варто.
Заступник голови громадського об’єднання «Всеукраїнська аграрна рада» Михайло Соколов припускає, що ціни можуть піти вгору через штучний ажіотаж: якщо раптом українці почнуть скуповувати цукор в магазинах в страху перед черговим подорожчанням або в очікуванні його дефіциту.
«Малоймовірно, але може бути повторення продовольчої паніки, як в березні після посилення карантину. Я не вірю, що цукор з магазинів зникне, але через панічні настрої ціна на нього може піти вгору. Тому зараз не варто масово закуповуватися цукром », – сказав він.
Криза в цукровій галузі
Експерти вважають, що складний в плані погоди і ситуації в економіці 2020 рік поглибив кризу в національній цукровій галузі.
«Той удар, який отримає в цьому році цукрова галузь, не буде чимось покрити, якщо не провести зниження оподаткування», – вважає заступник голови об’єднання «Всеукраїнська аграрна рада» Соколов.
Попит на український цукор знижується як серед населення, так і на світовому ринку: за дев’ять місяців 2020 року наша країна експортувала близько 100 тисяч тонн цукру, що в два рази менше показника аналогічного періоду минулого року.
Заводи зазнають збитків і поступово закриваються. Ще п’ятдесят років тому в Україні виробництвом цукру займалися дві сотні заводів, які щорічно виробляли шість – сім мільйонів тонн продукції!
Через відсутність ефективної державної підтримки процвітала галузь знаходиться в глибокій кризі: число цукрових заводів скоротилося до трьох десятків з об’ємом виробництва на рівні 1,25 мільйона тонн на рік.
У той же час, для пересічного українця цукор продовжує залишатися найдешевшим подсластителем, випереджаючи за популярністю мед, стевію і хімічні цукрозамінники. В’яне галузь необхідно якомога швидше рятувати, адже солодкого хочеться завжди. Чи не так?
Залишити коментар