Пн. 23 Грудня 2024

Через хімію з полів та забруднення в українських річках масово гине риба

З початку року масовий мор риби стався в Житомирській, Київській, Черкаській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, області.

Випадки загибелі водних живих ресурсів останнім часом почастішали в різних куточках країни. В Асоціації рибалок України називають основними причинами цього: неналежне ставлення людини до водойм, аномальну спеку, маловодний рік, потрапляння у водойми побутових і виробничих стоків, а так же хімікатів з полів. Все це призводить до різкого зменшення кількості розчиненого у воді кисню, в результаті чого настають заморні явища у риби, повідомляє пресслужба асоціації.

З початку року масовий мор риби стався в Житомирській, Київській, Черкаській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, області.

— Загибель риби в різних регіонах країни — це не природний відбір … У кожного випадку є конкретне людське ім’я — каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков — Мізерні штрафи не зупиняють отруйників. У 2020 році загинуло все або майже все живе в 940 вітчизняних водоймах. Ще в 320 водоймах відбулися заморні явища риби, причиною яких вважали розростання синьо-зелених водоростей, які при гнитті виділяють токсини і спалюють розчинений у воді кисень.

Національна екологічна рада України стурбована, що в подальшому ситуація може ще більше погіршитися і призведе, в кінцевому підсумку, до виникнення екологічної катастрофи не тільки українського, а й європейського масштабу.

Фахівці вважають, що основна причина більшості випадків загибелі риби — це хімія з полів. Потрапляючи в водойми, вона як «напалм» випалюють в них все живе. В результаті гине не тільки риба, а й інші водні мешканці. Незважаючи на Водний і Земельний Кодекс, які чітко регламентують відстань природоохоронної берегової території, на якій господарська діяльність заборонена, сільськогосподарські поля впритул підійшли до наших водойм. Після дощів хімія потрапляє у водойми. Збиток, нанесений рибному господарству і природі, колосальний, він обчислюється сотнями мільйонів гривень. Так само лідируючу позицію в цьому похмурому списку винуватців отруєнь водойм, займають комунальні та виробничі стоки. Як не дивно виробництва стало менше, а шкідливих викидів в природу набагато більше.

У 2019 році в водойми країни було скинуто понад 2 млрд куб м. всіляких стоків, з яких 1/3 були неочищені.

В Україні не залишилося чистих річок. У деяких з них все складніше знайти воду в гримучої суміші сільськогосподарських добрив, каналізаційних і промислових стоків.

В Національної геофізичної обсерваторії назвали найбільш забрудненими річками в Україні Сіверський Донець, Дністер, Сулу, Західний Буг і Кальміус.

Так, в Західному Бузі вміст азоту перевищує гранично допустиму концентрацію в 15 разів, а важких металів — у вісім разів. А в притоках Дністра — Тисмениці, Опирі, Лімниці, Бистриці Надвірнянської — з’єднань марганцю більше норми в 29 разів, а міді в 41.

В Асоціації рибалок України говорять про тушки риби, що спливла черевом догори у Західному Бузі, річці Полтва, а так само на Кучурганському водосховищі в Роздільнянському районі Одеської області, біля села Юров Макарівського району Київської області в річці Здвиж. Також в озерах столичних Осокорків масово гине риба. Особливо страждає молодь риби … всі береги там усіяні загиблим мальком. Риба в таких річках не просто гине, а зникає цілими видами. За підрахунками вчених, поголів’я риби за останні три десятиліття зменшилося мінімум в 80 разів.


Залишити коментар