Ср. 24 Квітня 2024

Асоціація рибалок України б’є на сполох: росіяни отруїли річку Сейм

Асоціація рибалок України б’є на сполох у Сумській області в річці Сейм масово загинула риба. Лабораторні дослідження показали, що сталося хімічне отруєння річки. Невідома отруйна речовина було такої сили, що в річці загинули раки, жаби, черепахи. Отруєння річки і загибель в ній водних мешканців підтвердили всі служби … але ніяких дій при цій надзвичайній ситуації вони не вжили. Люди що живуть на березі водойми не попереджені про небезпеку поїти з річки худобу, купатися, використовувати воду для поливу та інших потреб. Мало того, деякі місцеві жителі почали збирати померлу рибу, на корм худобі, хоча невідомо яка отрута може бути в її м’ясі.

Державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Сумської області, під час виїзду на місце 14.10.2019 було обстежено р. Сейм від с. Зінове Путивльського району до українсько-російського кордону. Вода в річці мала мутне забарвлення та характерний органічний запах. На території Сумської області джерел, які могли б забруднити річку, не виявлено.

Державною екологічною інспекцією у Сумській області 14.10.2019 відібрані проби води з р. Сейм у 4 створах для проведення інструментально-лабораторних вимірювань :

  • в с. Нові Вирки Білопільського району (створ № 1);
  • в с. Піски Буринського району (створ № 2);
  • в с. Чумакове Буринського району (створ № 3);
  • в с. Зінове Путівського району (створ № 4).

За результатами досліджень проб води відібраних в р. Сейм у створі № 1 виявлено перевищення нормативів гранично допустимих концентрацій (далі – ГДК) по залізу у 2,8 рази, хімічному споживанню кисню (ХСК) у 1,2 рази, вміст розчиненого кисню складав 4,5 мгО2/дм3 при ГДК 6,0 мгО2/дм3; у створі № 2 виявлено перевищення ГДК по залізу у 2,8 рази, ХСК у 1,8 рази, вміст розчиненого кисню складав 3,5 мгО2/дм3 при ГДК 6,0 мгО2/дм3, у створі № 3 вміст розчиненого кисню складав 1 мгО2/дм3 при ГДК 6,0 мгО2/дм3; у створі № 4 вміст розчиненого кисню складав 1,1 мгО2/дм3 при ГДК 6,0 мгО2/дм3.

– Дивує замовчування фактів отруєння водойми з боку місцевих органів та державних структур – каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – Тут випадок надзвичайний, можливо отруєння річки закордонним сусідом … Це підпадає під поняття «екологічний тероризм». Це не перший раз, коли в отруєнні водних живих ресурсів на нашій акваторії винні інші держави. Такі факти були зафіксовані на Дунаї, Дністрі. Але жодного разу наші чиновники не застосовували санкції згідно з Міжнародними нормами.

За словами місцевих жителів з Росії 12-14 жовтня по річці Сейм приплила велика пляма, а за нею і мертва риба. Багато жителів мають родичів з того боку кордону. Вони розповідають, що перед прийомом нової сільськогосподарської продукції російський спирт завод що знаходиться в селищі Тьоткіне скинув отруйний фільтрат. Але цим справа не закінчилася. На російській стороні уздовж річки багато ставків для вирощування риби. 16-19 жовтня ці ставки спускали, щоб вибрати товарну рибу. Вода в річці Сейм піднялася на один метр. При спусканні ставків по річці попливла різна органіка. Також при підйомі води змило хімічні речовини які знаходилися у прибережній смузі. Сукупність цих факторів й спричинило масовий мор риби.

При бактеріологічному дослідженні води 19 жовтня з Білопільського району аналізи показали, що було виявлено лактоза-позитивну кишкову паличку – 150 000 в літрі (при нормі 5000); У воді з Буринського району було виявлено лактоза-позитивну кишкову паличку – 4,6 млн (при нормі 5000), ентерококи – 4 300 (при нормі 500); У воді з Путивльського району лактоза-позитивну кишкову паличку 4,6 млн в 1 літрі (при нормі 5000), ентерококи – 1500 в 1 літрі (при нормі 500).

Головне Управління Держпродспоживспілка в Сумській області після проведених досліджень підтвердило хімічне отруєння водних живих ресурсів.

Отруєння водойм в Україні не поодинокі. У 2019 були зафіксовані факти загибелі водних мешканців в 1840 водоймах в різних куточках нашої країни. Жоден порушник не був покараний за всією суворістю закону.

За даними національної Гідрометслужби, концентрація ряду токсичних сполук у багатьох річках в 30-40 разів перевищує гранично допустимі норми. Водойми забруднюються сполуками важких металів (мідь, цинк, марганець хром шестивалентний), а також сполуками азоту, нафтопродуктів, фенолів і інших небезпечних речовин.

Згідно з природоохоронним законодавством, порушникам які забруднюють наші водойми загрожує штраф в розмірі 1700-3400 грн, що їх не лякає. Це мізер порівняно з тим, який колосальний збиток для наших водойм завдають неочищені стоки підприємств. Бізнесу набагато вигідніше заплатити штраф, ніж будувати дорогі очисні споруди.

У 2018 році в наші водойми було скинуто 2,08 млн. куб. м. стоків. З яких 1/3 це неочищені або не зовсім очищені стоки. І це незважаючи на те, що Національна Екологічна Рада України вже який рік вимагає на законодавчому рівні категорично заборонити скидання у водойми неочищених стоків.

Населення країни використовує річкову воду як питну. Але це можна порівняти з притчею про невдаху мужичка, який пиляє під собою сук. Ми спочатку забруднюємо річки, а після беремо з них питну воду.

В Україні 63 тисячі річок, 40 тисяч озер, 400 тисяч ставків, у нас 1 млн. 300 тисяч га прісної води. У той же час ми вважаємося маловодною країною, тому що забруднили свої річки до такої міри, що не можемо брати з них питну воду.

У світовому рейтингу «Поновлювані внутрішні ресурси прісної води на душу населення», який публікує Всесвітній банк, Україна посідає 125-е місце в списку з 180 країн. У нас на кожну людину припадає всього 1,2 тис. кубів прісної води (в Італії, Франції – по 3 тис., В Румунії – 2,1 тис., В Польщі – 1,4 тис. кубів). Українські пропорції трохи гірше, ніж в Ефіопії і Нігерії (по 1,25 тис. кубів), але зате дещо краще, ніж в Ботсвані і Чаді (1,1 тис.).

Причому в південних регіонах України співвідношення водних запасів на душу населення гірше африканських глибинок і становить 400-500 кубів на людину. Тому дефіцит водних ресурсів – одна з найбільш очевидних загроз України.

– Нестачу питної води в світі ООН називає проблемою номер ОДИН! Сьогодні понад 2,6 млрд людей не мають змоги в доступі до чистої питної води. 39 країн живуть на привізній воді. І з ростом населення на планеті ця проблема буде тільки зростати – кажуть у Національній Екологічної Раді України.

Україні давно потрібно прийняти Нову Водну Політику, визнавши всю прісну воду в країні стратегічним ресурсом, і підходити до її охорони та використання саме з такої позиції.

Сьогодні по мальовничій, колись чистої, річці Сейм пропливла отрута, яка вбила в ній все живе. Екологи підрахують завдані збитки … але невже знову ніхто не буде покараний за цей злочин?

Прес служба Асоціації рибалок України


Залишити коментар