Ср. 29 Травня 2024

Вино старше за хліб: вчені зробили сенсаційне відкриття, шукаючи батьківщину виноградарства

Виноградна лоза, одна з найдавніших культур у світі, має складну історію еволюції та окультурення. Вона бере свій початок з 11 000 років до нашої ери на Південному Кавказі, пише SEEDS.

Команда дослідників із різних країн використала зразки ДНК з понад 3500 зразків та представила найдетальнішу модель еволюції виноградної лози. Вона показує, як лоза пережила зміни клімату і зібрала гени з Азії через міграції людей.

“Вже кілька років відомо, що сьогоднішній Шовковий шлях колись був винним шляхом. Китайський символ алкоголю походить від грузинських глечиків для вина, так званих кеврі”, – розповідає професор Петер Нік з Інституту рослинництва імені Йозефа-Готліба Кельрейтера.

Його ідея дала поштовх до створення дослідницької мережі з 16 країн, які надали не лише дикі лози та старі види зі своїх регіонів, але й знання про їхнє походження та історію. Сьогодні збереглося лише кілька реліктових популяцій цієї дикої лози.

Зразки ДНК понад 3500 виноградних лоз, зокрема понад 1000 диких видів, надіслали до Державної ключової лабораторії зі збереження та використання біоресурсів Юньнаньського сільськогосподарського університету, пише scitechdaily.com.

Там під керівництвом доктора Вей Чена розшифрували геноми і створили найдетальнішу на сьогоднішні модель еволюції та окультурення виноградної лози. Тепер зародження виноградарства на Південному Кавказі можна датувати раніше, ніж 11 000 років до нашої ери.

Це означає, що вино старше за хліб. Технологія виноградарства дуже швидко поширилася через Середземномор’я на захід.

У найкоротші терміни схрещування з місцевими дикими лозами дало велику різноманітність виноградів, які розмножувалися за допомогою живцювання. Близько 7000 років тому на Близькому Сході великоплідні види перетворилися на столові виногради.

Дослідники створили унікальну у світі колекцію європейських диких виноградів і дуже старих середньовічних видів, які ще кілька років тому вважалися зниклими.


Залишити коментар