Чому треба їсти якнайбільше гранатів
Гранат, один з найдавніших їстівних плодів, відомих людству. Люди здавна знали про його властивості й користь для здоров’я. Причому корисні властивості мають не тільки ягоди граната, а й шкірка, перетинки та навіть кісточки.
Сік плодів граната містить багато вітамінів, мінералів і мікроелементів, необхідних для нормального функціонування організму. Зокрема, вітаміни В6, В12, С, Н, Р, E, А, клітковину, мінеральні речовини та мікроелементи – фосфор, кальцій, марганець, йод, магній, залізо, калій, натрій. Крім того, органічні кислоти – винну, янтарну, лимонну та інші.
Гранат корисний для імунітету. Його рекомендують вживати як загальнозміцнювальний засіб після виснажливих інфекційних захворювань або операцій. Він має властивість підвищувати рівень гемоглобіну в крові. У гранатовому соку більше антиоксидантів, ніж у зеленому чаї, червоному вині та інших овочевих або фруктових соках.
Помічено, що гранатовий сік знижує тиск та рівень цукру в крові, зміцнює стінки судин, забезпечує захист від серцево-судинних захворювань. Корисно вживати гранат для профілактики артрозу та появи «поганого» холестерину. Гранат має сечогінні, жовчогінні, знеболювальні, протизапальні й антисептичні властивості.
Чим корисна шкірка граната, кісточки та перетинки
Кісточки викидати теж не варто! Вони покращують активність шлунково-кишкового тракту, відновлюють гормональний баланс в організмі, також вони містять безліч масел, які сприятливо впливають на шкіру, судини й серце.
Чому жінкам треба їсти гранати
І шкірку варто зберегти: вона містить багато дубильних речовин, урсолову кислоту, алкалоїди та мікроелементи: кальцій, калій, залізо, цинк, алюміній. Тому її вживають як в’яжучий засіб при шлунково-кишкових розладах та як антигельмінтний засіб.ʼ
І перетинки збережіть! Білі перетинки між зернами граната, висушені й додані в чай, покращують нервову систему, допомагають впоратися з безсонням та мають заспокійливу дію.
Залишити коментар