Вт. 18 Червня 2024

Плата за збір ягід в Україні — на рівні Польщі

Дефіциту працівників зараз в ягідних господарствах не спостерігається.

В Україні значний потенціал вирощування лохини. Загальні площі під цією культурою складають 3 тис га, тоді як у Польщі, основного ягідного конкурента наших садівників, – 15 тис га. Основна стаття витрат – ручний збір ягоди, але в цьому році дефіциту працівників немає.

Про це йшлося на конференції «QUO VADIS, Агро». Так, Тарас Баштанник, генеральний директор ТОВ «Українська ягода», розповів, що на ринку лохини Україна конкурує з Польщею. Це дуже перспективна ягода для нашої країни. «У нас хороші кліматичні зони для вирощування лохини, сезон свіжої ягоди сильно розтягнутий. Тому найближчі 10 років буде перспектива і бум лохини — кількість валютної виручки ягода приносить в рази більше, ніж зернові. За інтенсивними і високомаржинальними культурами – майбутнє».

Він додав, що Україна вже зайняла лідируючі місця в Європі як постачальник малини. «Український ягода» експортує 20 тис т замороженої малини.

Він додав, що 20-24% собівартості вирощування лохини складають витрати на робочу силу. Але дефіциту працівників зараз не спостерігається. «Підтримка на рівні Міністерства є. Ми можемо багато людей повернути назад. Кількість бажаючих працювати на полі на порядок більше, при цьому заробіток майже такий же. Тому що ми вже на рівні Польщі продаємо. Ми конкурентні, жодного пієтету перед Заходом немає», — підкреслив спікер.

А ось післязбиральна доробка і переробка ягідної продукції не розвинена, оскільки немає відповідної інфраструктури. «Польща пішла по шляху кооперативів, коли спільними зусиллями кількох господарств будується холодильник. Галузь досить молода і раніше не було проблем з продажами, оскільки був ринок Росії. Зараз потрібно розвивати культуру виробництва, отримувати сертифікати. Це питання часу — за останні 4-5 років ми вийшли на перші позиції. Інвестиції точно є і будуть ще більше після відкриття ринку землі», — переконаний Тарас Башанник.


Залишити коментар