Пн. 23 Грудня 2024

На Заході наша земля сама по собі нікому не цікава, – мільярдер Юрій Косюк

Мільярдер Юрій Косюк – власник найбільшого аграрного бізнесу в Україні, структури якого орендують понад 300 тисяч гектарів землі, переконаний, що Україна не стане багатою завдяки ринку землі – дива чекати не варто, а інвестувати вигідніше навіть не в Україну, а в Польщу, або в Саудівську Аравію, яка в перспективі стане одним з найбільших виробників аграрної продукції в світі.

Про це в інтервю SEEDS.org.ua  за інформацією Цензор.НЕТ

– МХП – один з найбільших орендарів землі в Україні, близько 300 тисяч гектарів, який ефект, з вашої точки зору, дасть нашій економіці відкриття ринку землі?

– Не чекайте дива – Україна не стане раптово багатою через ринок землі. Якісь гроші надійдуть, але далеко не одразу, буде добре, якщо за перші два-три роки зайде хоча б 5-6 млрд доларів в економіку, але і ці в основному не бюджет отримає.

Ринок, безумовно, потрібен. Але ми нічого видатного не зробимо – ми просто наздоженемо в цьому плані сусідів, зробимо те, що в Росії, Молдові, Польщі та в усіх інших наших сусідніх країнах зробили 20-30 років тому, і вже пішли далеко вперед.

– Є побоювання, що олігархи, мільярдери, такі, як ви, скуплять все вільні земельні площі в найкоротші терміни, і будуть створені величезні аграрні господарства, у фермерів не буде шансів будувати своє господарство.

– Ніхто не скупить землю, крім тих, хто зараз на ній вже працює. У світі за гроші і за інвестиції велика конкуренція. І якщо хтось говорить, що все скуплять, то потрібно прийти у великі американські інвестфонди і подивитися, як стоять в черзі компанії, які хочуть презентувати себе цим фондам, щоб вони в них інвестували гроші. Там як в МакДональдсі на касу. Я кредитуюсь на Заході, і повірте – наша земля сама по собі нікому там не цікава. Я в це не вірю.

Землю куплять тоді, коли західні інвестори побачать по звітності українських компаній, яка прибутковість інвестицій, як вона захищена. Земля – ​​неліквідне вкладення, і не варто сподіватися на зростання цін, краще купити золото, купити нафту, купити алмази, купити пакет “Фейсбук”.

Навіщо купувати землю, яка не заробляє гроші? Навіщо вкладати в Україну? Заради дешевої робочої сили? Ні, в такому випадку зараз вигідніше інвестувати в Польщу, українці їдуть туди.

– Але об’єктивно, наш чорнозем – величезна цінність, адже люди завжди будуть хотіти їсти, і завжди буде потрібна земля, щоб їх годувати.

– Божевільна омана! Для західних інвесторів земля – ​​це всього-на-всього майданчик, де ростуть рослини з певною продуктивністю. У 21-му столітті в Саудівській Аравії на піску буде рости все ще краще. Сонце, дешева електрика, вода, добрива, і знімай два врожаї на рік, розумієте, яка рентабельність? Чорноземи два врожаю не дадуть!

У Росії у МХП була земля в Воронежі, там метрові чорноземи. Але вона взагалі стала нецікава, ми пішли звідти, тому що це Росія з усіма її проблемами.

Це в минулу епоху до кінця 20-го століття, коли не було таких добрив, коли могли накрити морози і посуха, тоді важливо було мати чорнозем, ти за рахунок чорнозему витягав врожайність. А сьогодні вода і сонце – ось найважливіше.

– Тобто в перспективі країни Африки і Близького Сходу – найкращі агровиробники?

– Саудівська Аравія буде в перспективі одним з найбільших виробників аграрної продукції в світі.

– Як іноземні інвестори дивляться на ринок землі, на перші місяці нової влади президента Зеленського? Чого чекають?

– Інвестори песимістичні. Іноземні інвестори йдуть тільки туди, де бачать довіру національного інвестора до своєї держави.

Нам треба, щоб у нас працювали всі ті правила для інвесторів, які вони вже зараз отримують в сусідній Європі, але у нас повинно бути все-таки трохи вигідніше, щоб побудувати свої конкурентні переваги в світі. В агросекторі – це глибока переробка і створення нових продуктів харчування.

Якщо Україна побудує переробку 30 мільйонів тонн зерна, то отримаємо 100% зростання ВВП країни, а у нас зараз мріють про жалюгідні 4% зростання. Зерно треба переробляти в тваринні протеїни, а ці протеїни – в готові продукти, молоко, молочні продукти, м’ясо, м’ясні продукти, всілякі цукри, глюкози, фруктози, амінокислоти.

Якщо ми будемо працювати по-старому, нас зметуть нові гравці, ми програємо.


Залишити коментар