Нд. 22 Грудня 2024

Експерти розтлумачили причини шалених цін на яблука в Україні

Яблучний сезон 2019/2020 років завершується рекордно високими цінами. Тренд до зростання розпочався ще у середині березня і майже дублював ситуацію у сезоні 2017/2018 року — тоді Україна теж зібрала не найкращий врожай яблука.

Пише SEEDS.org.ua  за інформацією Шувар.

Але у травні 2020 року ціни швидко подолали межі найбільш оптимістичних прогнозів: в кінці весни на гуртових майданчиках країни яблука коштують 27-35 грн/кг, а мінімальні роздрібні ціни подолали позначку 40 грн/кг.

“У 2019 році Україна зібрала яблука менше, ніж у 2018 році, тому вищій від попереднього року рівень цін та їх зростання у березні нікого особливо не дивували. Але ніхто не очікував, що у травні український фермер зможе продавати яблуко дорожче $1/кг”, – розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту “Аналітика” ОРСП “Шувар“, найбільшого у західному регіоні гуртового ринку сільгосппродукції.

На думку пані Гетьман, рекордно високі ціни на яблука в кінці поточного сезону пов’язані із кількома факторами:

  • Менший врожай і, відповідно, менша пропозиція. У 2019 році, за оцінками різних експертів, Україна зібрала на 10% менше яблук ніж у 2018 році, коли врожай був рекордним. Падіння валового збору не вдалось нівелювати навіть інтенсифікацією молодих насаджень.
  • Обмежений імпорт. З жовтня по грудень включно Україна постійно нарощувала обсяги імпорту і зменшувала експорт, що теж не було несподіванкою для сезону з невеликим врожаєм. У березні, на фоні падіння імпорту, ми ще й збільшили експорт яблука. Це не могло не вплинути на вартість — перший стрибок ціни на українське яблуко відбувся саме у 20-х числах березня
  • Запізнення старту ягідного сезону. У травні на ринок не вийшов головний конкурент яблука — українська суниця садова (полуниця). Через холодну весну у господарствах Півдня та Закарпаття ягода дуже повільно визрівала. А дехто взагалі втратив значну частину врожаю через приморозки. Саме в середині травня ціни на яблука піднялись до небачених до цього показників.

Залишити коментар