Вт. 24 Грудня 2024

Експерт оцінив економічну вигоду від використання дронів для внесення добрив та ЗЗР

«У 30 разів дешевше за «традиційні» способи»

Для підвищення показників ефективності роботи сучасні аграрії почали активно застосовувати дрони. Однак процес використання безпілотників у сільському господарстві має безліч нюансів. Більше дізнатися про це можна під час вебінару «Безпілотні технології у садівництві та овочівництві: можливості використання у Східній Європі та Центральній Азії», який відбудеться 27 вересня з 10:00 до 13:00 за київським часом.

Організаторами події є Проект розвитку плодоовочевої торгівлі ФАО/ЄБРР, EastFruit та Sapienza Media. Всі охочі мають змогу безкоштовно взяти участь у вебінарі. При цьому необхідно пройти обов’язкову реєстрацію за посиланням.

Спікерами вебінару є експерти у галузі використання БПЛА в аграрній галузі. Так, перед учасниками заходу виступить співзасновник ТОВ «Роботизовані агросистеми» Ігор Чайковський. Журналістам SEEDS вдалося попередньо поспілкуватися з ним щодо нюансів використання дронів для внесення добрив та пестицидів.

За словами Ігоря Чайковського, безпілотники можна розглядати лише як допоміжний інструмент для удобрення та застосування засобів захисту рослин.

«Дрони не претендують на те аби замінити всю техніку, проте дрони використовуються для зонального внесення добрив на поверхню ґрунту та внесення мікродобрив на рослину, або внесення пестицидів. До прикладу: на окремих частинах поля (острівцях) знімки NDVI виявили недостатню кількість елементів живлення. Для забезпечення нормальної вегетації рослин на ці ділянки потрібно внести добрива в кількості 120 кг/га. Дрон із таким завданням може справитись, але собівартість для господарства буде вищою за внесення ЗЗР у декілька разів. В окремих випадках це може виглядати достатньо дорого і довго, але іншим способом таку операцію зробити вкрай важко, а то й зовсім неможливо», – говорить він.

До того ж, експерт назвав ряд переваг дронів над іншою сільськогосподарською технікою, яка застосовується при внесенні добрив та пестицидів.

«Потрібно розуміти, що підготовка дрона до роботи та логістика виїзду в поле займає лічені години і коштує в десятки разів менше ніж для наземної техніки. А ще, що надзвичайно важливо, дрону не потрібно чекати поки «підсохне» ґрунт на полі, фермер має можливість внести добриво будь-коли. Беззаперечною перевагою дрона також є його початкова вартість – 22-24 тисячі $ у повній комплектації. Це суттєво знижує собівартість виконання робіт на одиницю площі в порівнянні із традиційним засобами. Та все ж основний потенціал дрона закладений у внесенні ЗЗР та мікродобрив. Для виконання дроном завдання неважлива ні висота, ні погодні умови, ні ступінь вегетації рослини. По швидкості внесення ЗЗР та мікродобрив дрон вже здатний ефективно конкурувати із наземною технікою, за оптимальних умов 15-18 га/год при собівартості (амортизація обладнання та експлуатація батарей)110-120 грн/га. В окремих випадках собівартість використання дрона в 30!!! разів дешевша за «традиційні» способи. Дрони ефективні як у плодоовочівництві, так і при вирощуванні зернових чи інших культур», – зазначив Ігор Чайковський.

Спеціаліст акцентував увагу на тому, що при покупці дрону варто враховувати необхідність забезпечувати його належне обслуговування в подальшому.

«Дрони для сільського господарства змінили підходи для ведення агробізнесу, почавши формувати потужний сервісний напрямок. Зараз фермер може обирати: мати свій власний дрон чи найняти команду під конкретне завдання. Якщо прийнято рішення про покупку дрона, потрібно розуміти витрати на сервісний супровід, утримання та навчання кваліфікованих кадрів, які будуть його обслуговувати. З сервісними компаніями простіше, адже вони беруть на себе відповідальність за обслуговування техніки, навчання персоналу та якісне виконання технологічних операцій. Все, що залишається аграрію – це поставити правильне завдання», – відзначив він.

До слова, ТОВ «Роботизовані агросистеми», співзасновником якого є Ігор Чайковський, має досвід виконання робіт на усіх видах сільськогосподарських культур, в тому числі, на картоплі, моркві, столовому буряку, лохині, малині, яблуні, вишні, персику, кукурудзі, соняшнику, ріпаку, маку, пшениці та інших.


Залишити коментар