Вт. 19 Листопадаа 2024

Нардепи пропонують встановити мінімальні допустимі ціни на зерно

Зерновому ринку пропонують встановити законом мінімальні закупівельні ціни на зернові. Про це йдеться у проєкті закону поданому до парламенту.

Даний законопроєкт найближчим часом з’явиться на сайті Ради. Він запроваджує мінімальну ціну на зерно, тобто нижню межу ціни при укладанні угод купівлі-продажу на внутрішньому ринку України.

У пояснювальній записці «Про внесення змін до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» автора якого є депутат Верховної ради України, голова міжфракційного депутатського об’єднання «Депутатська аграрна рада» Андрій Богданець зазначається, що це дозволить створити здорову конкуренцію. Зокрема, наразі існує проблема, що співвідношення цін на зерно українських виробників до європейських з 2005 р. зменшилось з 1,1 до 0,77.

«Протягом останніх років Україна експортувала рекордні обсяги зернових, що є прямим наслідком збільшення виробництва. Водночас на ринку зерна спостерігається цінова нестабільність, яка пояснюється кількома факторами. Серед зовнішніх факторів такої недосконалості є волатильність цін та доходів товаровиробників, не прогнозованість політичної складової в аграрній політиці, хиткий баланс інтересів основних учасників ринку, як  виробників, споживачів та держави. В умовах ринкової економіки для удосконалення аграрної політики є необхідність у правильності визначення її результативності для виробників на зерновому ринку», — зазначається у пояснювальній записці до законопроєкту.

На думку автора, оскільки конкурентоспроможність українського зерна на світовому ринку забезпечується меншими цінами, експортери компенсують свої цінові втрати через нижчу якість зерна та логістичні витрати шляхом низьких закупівельних цін.

«При цьому сільськогосподарські товаровиробники компенсують цінові втрати за рахунок низьких витрат на оренду землі та заробітну плату. Загалом, нестабільність цін та доходів товаровиробників, концентрація виробництва у великих компаніях, нерівномірність розподілу ринкового виграшу, хиткий баланс інтересів суб’єктів на ринку зерна створює загрозу продовольчій безпеці та негативно впливає на його розвиток», — йдеться у пояснювальній записці документу.

Андрій Богданець пропонує запровадити цінове регулювання зернових в Україні шляхом визначення мінімальної ціни на окремі види зернових та олійних культур на рівні, що забезпечує прибутковість виробництва відповідних видів продукції.

«Зазначене має на меті створення рівних умов конкуренції на ринку,  і, як наслідок, наближення до збалансування ринкових відносин між усіма суб’єктами зернового середовища. Окрім того, рівень зазначених мінімальних цін може бути скоригований на базі проведеного державного спостереження у сфері ціноутворення на ринку зерна», — вважає народний депутат.

Законопроект передбачає державний нагляд за цінами на всі зернові в Україні.

«Проєктом Закону передбачається на постійній основі здійснювати державне спостереження у сфері ціноутворення на ринках кукурудзи, насіння соняшнику та сої, за результатами якого визначаються методи впливу на економічні процеси та цінову ситуацію на відповідних товарних ринках. Зазначене допоможе вирівняти баланс ціноутворення на зерновому ринку та сформувати рівновеликий прибуток усім учасникам ринкових відносин», — зазначають автори документу.


Залишити коментар