Лаванда: раз висадив — і двадцять років збираєш
На Вінниччині вирощують незвичну для цього краю культуру — лаванду.
Дефіцит лаванди виник після анексії Криму, адже її доводиться експортувати з інших країн. Адже потреба не зникла, розповів керівник одного з аграрних кооперативів із Ладижина Станіслав Розсоха. Саме тому вирішив частково заповнити вивільнену нішу. Виростив на власній ділянці розсаду і пропонує її охочим зайнятися лавандовим бізнесом, пише propozitsiya.com.
«Я не знаю у нашій області фермерів, які б вирощували лаванду, чи інші ефірні культури, або, скажімо, лікарські рослини, — розповідає Станіслав Розсоха. — Сіють пшеницю, ячмінь, соняшник, ріпак, дехто буряки, хтось збирає овочі. Роблять це з року в рік. Не знають, чи не хочуть знати, що після анексії Криму у нас зріс попит на ефірно-олійні культури. Всі вони прибуткові. І нині в дефіциті. Бо не зникла потреба в такій сировині для харчової, медичної, хімічної, фармацевтичної галузей».
За словами співрозмовника, лавандові ділянки, нехай невеликі, подекуди почали з’являтися. Натомість з ефірно-олійною трояндою не знайдете. Підприємець стверджує, що йому особисто невідомо, хто б займався такою справою. Всі його пошуки не дали результату…
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фермери продають кавуни втричі дорожче ніж минулого року
У Станіслава Розсохи небагато власної землі. Але цілком достатньо, щоб виростити розсаду лаванди і олійну троянду. Каже, у Запоріжжі є науково-дослідний інститут, де методом клонування отримують посадковий матеріал ефірно-олійних культур. Саме там придбали насіння лаванди, з якого потім у теплицях виростили розсаду. Тепер пропонують охочим.
«Наш кооператив має намір залучити охочих до вирощування лаванди, — ділиться думками Станіслав Розсоха. — Пропонуємо людям таку схему співпраці: продаємо розсаду на вигідних умовах — за отриманий посадковий матеріал сплачують 35% його вартості. Остаточний розрахунок проводитимемо тоді, коли партнер виростить урожай, збере його і передасть нам».
Після того, як рослина відцвітає, утворюються коробочки, де зосереджено насіння, з якого виробляють ефірні олії. Це основна продукція. Продавати можна також пелюстки, стебла. Їх теж використовують у виробництві.
Люди у нас дуже насторожено ставляться до чогось нового, каже співрозмовник. Вважають, що їх хочуть обдурити. Саме цим, на його думку, пояснюється небажання частково відмовлятися від традиційних культур.
Висаджують картоплю, кукурудзу, сіють багаторічні трави. Не задумуються над тим, що можна заробляти більше. За словами підприємця, ефірно-олійні культури, про які мова, дають кращий прибуток, ніж, наприклад, картопля.
Лаванда невибаглива у догляді. Квітам не страшні шкідники — їх відлякує сильний запах, не вражаються грибковими захворюваннями. Рослини не потребують поливу, бо через надмірну кількість вологи підгнивають.
Основний догляд полягає у знищенні бур’янів. До того ж робити це доведеться вручну. Хімічні засоби не дозволяються. Інакше лабораторна перевірка не візьме сировину, адже вона йде для харчової промисловості, косметології.
Крім того, стійка до спеки і морозів. Узимку витримує температуру до мінус 20 градусів і нижче, влітку не боїться навіть 40-градусної спеки.
Фахівці називають лаванду високорентабельною культурою. За кілограм лавандових коробочок підприємці добре платять. З гектара вирощеної сировини можна заробити до 10 тисяч доларів. Високий дохід пояснюється низькими затратами. Для вирощування не потрібно використовувати ні препарати для догляду, ні хімічні засоби для підживлення.
Залишити коментар