Пт. 20 Грудня 2024

Без чіткої формули виплат агрострахування в Україні не працюватиме

Цього року погодні катаклізми неабияк зашкодили врожаю і, здавалося б, як ніколи час замислитись над його страхуванням. Однак в Україні, аграрній державі, досі не сформувалася культура агрострахування, вважає головний консультант ТОВ “Агро-Класік” (Рівненська обл.) Володимир Присяжненко.

Повідомляє SEEDS.org.ua  за інформацією Agrotimes.

“Вітчизняна сфера агрострахування специфічна тим, що тут немає зрозумілої гарантованої формули виплат збитків і видатків, як, наприклад, в “автоцивілці”, – з чітким алгоритмом: який орган і яким чином визначає суму збитків, чи це відбувається декларативним шляхом, чи має бути стала сума страховки тощо.

Крім того, дуже важливо, щоб ця так звана страхова формула не піддавалася коригуванню й унеможливлювала корупційну складову. Натомість в агрострахуванні є безліч шляхів, як “обійти” страхові виплати.

Я вважаю, що повернути довіру аграріїв до цього фінансового інструменту можна, якщо звести в ньому до мінімуму людський чинник. Тим більше, що сучасні технології вже дають таку можливість”, – вважає експерт.

“Наприклад, супутниковий моніторинг полів дозволяє чітко встановити, коли, на якій ділянці землі і які були сходи, які площі й наскільки були пошкоджені морозом, посухою чи шкідниками.

Цього року погодні катаклізми неабияк зашкодили врожаю і, здавалося б, як ніколи час замислитись над його страхуванням. У нас, наприклад, відчутно постраждали озимі – після посушливої зими їх накрили весняні морози, які також супроводжувалися відсутністю опадів.

Зокрема, недобір озимої пшениці у вазі ми вже оцінюємо на рівні щонайменше 25%. До того ж незрозуміло (принаймні до липня), якою буде якість зерна, адже воно може і не виповнитися, що призводить до низьких показників натури, відсутності клейковини тощо”, – додає Володимир Присяжненко.

“Прогнозуємо недобір і ярих культур. Вони також довго не сходили через брак вологи, а коли зійшли, теж були пошкоджені приморозками. Наразі, хоч травневі опади й збільшили кількість вологи в грунті, є проблеми з розвитком деяких культур, як, наприклад, соя та кукурудза, через надто низькі температури як для цього періоду.

Чи доведеться підприємству скористатися власною фінансовою “подушкою безпеки” цього року, наразі ще складно сказати. Для того, щоб робити бодай якісь прогнози, потрібно проаналізувати ситуацію в регіоні, країні та світі, адже менший урожай, як правило, супроводжується підвищенням цін.

І цей чинник може покрити отримані збитки. Крім того, слід враховувати нестабільність курсу валют, який також може вносити у фінансову звітність компаній дуже несподівані цифри”, – каже фахівець.


Залишити коментар