Сезону черешні обіцяють низький попит та високі ціни

Незважаючи на втрати від заморозків, новий сезон швидше за все обіцяє низький попит і високі ціни на черешню. Країни-експортери зіштовхнуться з серйозними логістичними проблемами і необхідністю пошуку нових каналів збуту. При цьому відсутність тематичних плодоовочевих виставок, торгових форумів, конференцій і можливості поїхати на зустрічі з клієнтами, сильно обмежить можливості пошуку нових покупців і ще більше погіршить проблему збуту.

Про це повідомляє EastFruit.

Україна в цьому році, швидше за все, втратить до 70% врожаю черешні. У деяких садах урожай черешні втрачений практично повністю. Тобто говорити про якийсь системний експорті, найімовірніше, не доводиться. А ось імпорт цілком може виявитися рекордним в 2020 році, незважаючи на зниження доходів населення.

Польща також є значним регіональним експортером свіжої черешні. Однак і тут заморозки сильно знизили потенціал врожайності – в деяких регіонах навіть більше, ніж на 50%. В цілому по країні ми оцінюємо втрати в третину від потенційного виробництва. А значить, експорт може бути порівняно невеликим.

Як бачимо, в головних країнах-експортерах до ЄС (Туреччина, Іран, Іспанія і Греція), істотного збитку для врожаю черешні від заморозків і інших факторів не було.

В Узбекистані цього року втратять від 15 до 20% врожаю черешні. Постраждають найбільше пізні сорти черешні, які експортуються, як правило, в червні. Тобто, це на руку Україні і Молдові, оскільки перетин сезонів буде меншим.

Іран виробляє, за даними ФАО, близько 140 тис. тонн черешні в рік. Не виключено, що навіть більше. Однак офіційною статистикою світової торгівлі вдається зафіксувати лише малу частину іранського експорту – близько 5 тис. тонн. У той же час, за оцінками аналітиків EastFruit, тільки в Росію Іран експортує не менше 30 тис. тонн свіжої черешні.

Таджикистан і Киргизстан – це порівняно великі виробники черешні, але далеко не такі великі, як Узбекистан або Іран. Ці країни експортують черешню, переважно, в Росію. Молдова також недорахується частини врожаю черешні. Тут заморозки пошкодили врожай дуже нерівномірно. Найцікавіше, що в північних регіонах, схоже, збиток був нижчим, ніж в центральних і південних. За попередніми оцінками, втрати складуть близько 30-40%, так як Молдова зазвичай експортує близько 8-10 тис. тонн черешні, при цьому, трейдери фруктів вважають, що частина цієї черешні – це реекспорт з Польщі та України, то, найімовірніше, доступних для експорту фруктів буде менше приблизно на 2-3 тис. тонн. При цьому очікується, що більше черешні з Молдови може бути експортовано в цьому році в країни ЄС.

Попит на черешню може знизитися через зменшення доходів у країнах-експортерах нафти та відсутність туристів в ЄС та Близького Сходу.

Загальні втрати експортерів черешні цього року можуть скласти від $ 700 до $ 900 млн.

А вартість сировини для переробки на соки і концентрати може виявитися досить прийнятною.


Залишити коментар